PGE zaprasza ma wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 8 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta jest ekspozycja prac jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich artystów pierwszej połowy XX wieku – Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia". Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia Muzeum. Patronem Roku Jubileuszowego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wystawa prac wybitnego polskiego artysty – Witkacego – to kolejne wydarzenie w ramach obchodów Jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie, którego Patronem jest PGE. Do tej pory otwarta została już m.in. ekspozycja prac Marca Chagalla oraz wystawa „Stan rzeczy". W planach są kolejne wydarzenia, na które już teraz wszystkich zapraszamy – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wystawa prezentuje blisko 500 prac Witkacego, w tym obrazy, rysunki, pastele i fotografie. Są to zbiory pochodzące zarówno z Muzeum Narodowego w Warszawie, jak i licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. Ekspozycję uzupełniają archiwalia i materiały wideo.

Najliczniejsza grupę obrazów na wystawie, około 25 procent, stanowią pastele, która to technika była chętnie stosowana przez Witkacego. Ze względu na jej nietrwałość, w ramach przygotowań do zaprezentowania dzieł na ekspozycji podjęte zostały prace konserwatorskie. Aż 90 pasteli wymagało przeprowadzenia prac zabezpieczających.

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" będzie dostępna dla zwiedzających do 9 października 2022 r. Towarzyszy jej bogaty program kulturalny i edukacyjny oraz katalog w polsko – angielskiej wersji językowej.

PGE zaprasza ma wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie   Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa odbywa się w ramach obchodów Roku Jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie, któremu patronuje PGE. W ramach wydarzenia do 24 lipca można oglądać prace wybitnego artysty Marca Chagalla, a do 7 sierpnia wystawę „Stan rzeczy". Niedługo, zwiedzający będą mieli też okazję do zapoznania się z rzadko pokazywanymi numizmatami Gabinetu Monet i Medali MNW. Odbędzie się również wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910", która będzie nawiązywać do wieloletnich międzynarodowych współprac Muzeum.

Atrakcje są dostępne także w oddziałach Muzeum Narodowego w Warszawie, czyli w Muzeum Rzeźby im. Ksawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Wszystkim wydarzeniom towarzyszy program edukacyjny i kulturalny upamiętniający 160 lat istnienia instytucji.

PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. Jednym z filarów strategii sponsoringowej PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury. PGE współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest Mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku, z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie jest Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego i Nowego Skarbca Koronnego, oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie jest Mecenasem wystawy „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej". PGE jest także Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie i 15 filharmonii w całej Polsce.

PGE zaprasza ma wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie   Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama