Ukraina: w zmasowanym ataku dronów i rakiet Rosja użyła 619 środków napadu powietrznego

619 środków napadu powietrznego użyła Rosja do nocnych i porannych ataków na Ukrainę, w których zginęły trzy, a rannych zostało ponad 30 osób – powiadomiły w sobotę ukraińskie Siły Powietrzne.

„Każde takie uderzenie to nie konieczność wojskowa, lecz świadoma strategia Rosji, realizowana w celu zastraszania cywilów i niszczenia naszej infrastruktury. Właśnie dlatego potrzebna jest silna odpowiedź międzynarodowa” – oświadczył w reakcji na ataki prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjska armia zastosowała 579 dronów Shahed i wabików różnych typów, osiem pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23 wystrzelonych z rejonu Jejska w Rosji i okupowanego Krymu oraz 32 pociski manewrujące Ch-101 z obwodu saratowskiego – przekazały Siły Powietrzne.

„Podczas ataku przeciwnik zastosował tradycyjną już taktykę: jednoczesnych uderzeń w wyznaczone obiekty dużą liczbą rakiet i dronów różnych rodzajów. Podczas uderzenia powietrznego skutecznie działało lotnictwo taktyczne, w tym myśliwce F-16. Zachodnia broń ponownie dowiodła swojej skuteczności na polu walki” – oświadczono.

„Dziękujemy partnerom za dotychczasową pomoc i oczekujemy dalszego wzmocnienia Ukrainy w przestrzeni powietrznej – zarówno systemami obrony przeciwlotniczej, jak i komponentem lotniczym” – podkreśliły Siły Powietrzne w komunikacie.

Do godz. 9 (8 czasu polskiego) zestrzelono 552 drony Shahed i wabiki, dwie rakiety balistyczne Iskander-M/KN-23 oraz 29 pocisków manewrujących Ch-101. Trafienia rakiet i dronów odnotowano w 10 lokalizacjach; w tylu samych miejscach spadły także szczątki zniszczonych obiektów.

Wcześniej, po godz. 5, polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o rozpoczęciu operowania polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej w reakcji na aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu. „Poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej oraz rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” – podano. Ok. godz. 7 poinformowano o zakończeniu operowania polskiego i sojuszniczego lotnictwa.

W wyniku ataków zginęły co najmniej trzy osoby: w mieście Dniepr oraz w obwodzie czernihowskim i chmielnickim. W Dnieprze 26 osób zostało rannych, a władze obwodu czernihowskiego przekazały informację o ośmiu rannych.

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama