Kamerun noszą w sercu

Recenzja książki: Walenty Zapłata, "Kamerun noszę w sercu"

Tytuł najnowszej książki o. Walentego Zapłaty nie dziwi tych, którzy wiedzą, że od 1969 roku pełni on funkcję dyrektora Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu i jest założycielem dzieła Przyjaciół Misji Oblackich.

Osnową książki stała się jego ubiegłoroczna wizyta w Kamerunie, ale autor wraca we wspomnieniach również do poprzednich wyjazdów i do początków działalności w tym kraju polskich oblatów. Warto przypomnieć, że przypadające w maju br. trzydziestolecie istnienia oblackiej Prokury Misyjnej zbiega się z trzydziestoleciem ich posługi w Kamerunie. Pełniona funkcja pozwoliła o. Zapłacie poznać na wylot problemy współbraci: przez jego ręce przechodziły dary i ofiary wysyłane nieprzerwanie do Afryki i na jego ręce przychodziły listy z podziękowaniami i prośbami. Jednak osobisty kontakt z przedstawicielami Kościoła w Kamerunie, z wiernymi w wioskach i z samymi misjonarzami w ich stacjach stanowił specyficzne przeżycie, czego autor nie ukrywa w swej książce. Przemierzanie wraz z nim kameruńskiej ziemi pozwala czytelnikowi w sposób naturalny zbliżyć się do problemów jej mieszkańców i poznać ich niektóre obyczaje, zrozumieć złożoność sytuacji Kościoła katolickiego, a także dostrzec zachodzące w nim przemiany. To ciepło napisana książka, w której radość spotkania przeplata się z zatroskaniem o współbraci pełniących posługę misyjną w kameruńskiej winnicy Pana. Jest w tej relacji miejsce na opis wydarzeń szczególnych, jakimi z pewnością były dzień konsekracji pierwszego polskiego biskupa oblata o. Eugeniusza Jureczki czy pogrzeb zamordowanego biskupa Plumeya, ale znajdziemy także uwagi dotyczące stanu zdrowia misjonarzy, ich codziennych kłopotów i ambitnych planów, fragmenty wygłoszonych homilii i przesłanych listów. Jest ta książka świadectwem, że „Kamerun w sercu nosi” wielu ludzi zaangażowanych w to dzieło misyjne.

Książkę można nabyć w Prokurze Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ul. Ostatnia 14, 60—102 Poznań, tel. (061) 830-76-31.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama