Polskie Sieci Elektroenergetyczne do 2030 roku zainwestują ponad 4,5 mld złotych w budowę nowych stacji elektroenergetycznych oraz linii napowietrznych najwyższych napięć na Pomorzu. Nowa infrastruktura wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Inwestycja pozwoli również na wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych. Według prognoz w perspektywie kilkunastu lat do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego trafi nawet 11 GW mocy wyprodukowanej na Bałtyku.
„Energia z morskiego wiatru może popłynąć do odbiorców tylko dzięki infrastrukturze stworzonej przez PSE” – podkreśla Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE. - Wymaga to budowy dwóch nowoczesnych stacji elektroenergetycznych i około 300 km napowietrznych linii najwyższych napięć, umożliwiających bezpieczny odbiór energii z planowanych morskich farm wiatrowych oraz jej przesył do odbiorców w całym kraju” – tłumaczy.
Dotychczas PSE wydały warunki przyłączenia do sieci dla projektów morskich farm o mocy ponad 8 GW, ale w planach inwestorów są już kolejne projekty. Szacuje się, że w polskiej części Bałtyku mogą powstać farmy o łącznej mocy nawet 11 GW, czyli dwukrotnie większej od mocy największej, działającej obecnie, polskiej elektrowni konwencjonalnej. Budowa farm wiatrowych ma morzu będzie miała zatem kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski.
Inwestycje w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz innych ekologicznych źródeł wytwórczych to również wielka szansa na dynamiczny rozwój Pomorza. Ten region może stać się liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Program inwestycyjny realizowany przez PSE przyczyni się do niezawodnego działania systemu elektroenergetycznego i bezpiecznego przesyłu wyprodukowanej mocy, ale także uniezależni energetycznie północ Polski od południowej części kraju.
Temu celowi mają również służyć inne inwestycje niezwiązane bezpośrednio z morską energetyką wiatrową, m.in. program budowy stałoprądowego podmorskiego połączenia kablowego z Litwą Harmony Link. Nowe połączenie umożliwi synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. UE przyznała 500 mln EUR dofinansowania na jego budowę.
„Łącznie na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na północy Polski PSE w najbliższych latach przeznaczą ponad 4,5 mld złotych. Jest to jeden z największych programów, które obecnie realizujemy w kraju” – zaznacza Włodzimierz Mucha.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zgodnie z zatwierdzonym na początku czerwca br. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowym Planem Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 r. PSE przeznaczą na inwestycje ponad 14 mld złotych. Spółka w ciągu kolejnych 10 lat zrealizuje ponad 170 inwestycji w całym kraju – budując ponad 3,5 tys. nowych i modernizując ponad 1,5 tys. istniejących już linii.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.