Na Podkarpacie wróciły już prawie wszystkie ptaki migrujące. „Wszędzie można słyszeć ich śpiew” – powiedział ornitolog dr Marian Stój.
Jak zaznaczył, „jako jedne z ostatnich przyloty kończą m.in. słowiki, kukułki, wilgi, jerzyki, pokląskwy, oknówki, zaganiacze, gąsiorki”. „Brakuje jeszcze tylko dziwoni” – dodał przyrodnik.
Większość gatunków – zauważył – „już buduje gniazda, a niektóre z nich, np. bociany, orliki, pustułki wysiadują jaja”.
„Natomiast w gniazdach kosów, kwiczołów, paszkotów, gawronów i szpaków są już pisklęta. Zaś młode kruki, orzechówki i puszczyki opuszczają gniazda” – mówił dr Stój. Zwrócił uwagę, że „można usłyszeć i zobaczyć wiele gatunków śpiewających”.
Ornitolog przypomniał, że „czekamy jeszcze na młode pokolenie bocianów”.
Są to osobniki – jak wyjaśnił – w drugim i trzecim roku życia, które nie przystępują jeszcze do rozrodu i nie zakładają gniazd. „W niewielkich stadach, nie przekraczających 30 osobników, koczują na rozległych łąkach i pastwiskach” – dodał dr Stój.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.