„Nigdy nie będziemy się uczyć na błędach” Prof. Wojciech Roszkowski o Barbarze Nowackiej

„Jeżeli chcemy zapomnieć, co było wczoraj, to można wmówić każdemu, że to, co jest dzisiaj, jest inne, niż naprawdę jest. I wtedy nigdy nie będziemy się uczyć na błędach” – mówi prof. Wojciech Roszkowski, odnosząc się do działań minister edukacji Barbary Nowackiej.

Prof. Roszkowski jest autorem podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedmiot ten od najbliższego roku szkolnego będzie wycofywany ze szkół – nowe roczniki rozpoczynające naukę w liceach i technikach zamiast niego będą miały edukację obywatelską.  „Przypomnijcie sobie, taki przedmiot wprowadzili do szkół: Historia i Teraźniejszość. Tam kłamstwo było na każdej stronie podręcznika. Oni tam uczyli, jak kłamać i manipulować” – mówiła w październiku 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka.

„(Barbara Nowacka) nie potrafi ani jednej takiej strony wskazać – mówi autor książki w nagraniu udostępnionym przez wydawnictwo Biały Kruk. –  Mówmy prawdę, mówmy ściśle, co jest prawdą, co jest kłamstwem i co jest na jakiej stronie. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z bijatyką wszystkich ze wszystkimi, bez żadnych ograniczeń słowa «prawda», «kłamstwo». Ona zresztą używa słowa «kłamstwo», czyli rozumiem, że antytezą kłamstwa jest jakaś prawda. Jaką prawdę wobec tego pani minister chce mi pokazać?”.

Korzenie teraźniejszości

Prof. Roszkowski dodaje, że podręcznik został „zbanowany”.

 „Wbrew oporowi czytelników, którzy rozkupili go dosyć w dużych ilościach, ale oficjalnie został zbanowany, użyję powtórnie tego określenia, w wyniku dosyć paskudnej nagonki medialnej, opartej na kłamstwach po prostu, na fałszywej interpretacji jakichś wyrywków, w których w ogóle o co innego chodziło, i szkalowaniu – tłumaczy historyk. –  Nie chcę przytaczać różnych brzydkich słów i określeń, które mnie dotknęły. Natomiast efektem tego jest wykluczenie i tego podręcznika, i w ogóle przedmiotu z programów szkolnych”.

Prof. Wojciech Roszkowski podkreśla, że zmiany dokonywane obecnie w edukacji mają duże znaczenie.

„Przecież wszystko, co dzieje się dzisiaj, ma korzenie w tym, co było wczoraj. Jeżeli chcemy zapomnieć, co było wczoraj, to można wmówić każdemu, że to, co jest dzisiaj, jest inne, niż naprawdę jest. I wtedy nigdy nie będziemy się uczyć na błędach, oczywiście, bo historia – to jest standardowy slogan – jest nauczycielką życia, ale to jest prawda. Przecież wszystko, co my robimy dzisiaj, jakie decyzje podejmujemy, to wszystko wynika z analizy tego, jakie mamy doświadczenie z wczoraj czy z przedwczoraj” – tłumaczy prof. Roszkowski.

Jak dodaje, Nowacka „lansuje programy szkolne, które są moim zdaniem bardzo szkodliwe dla rozwoju społecznego”.

Źródło: youtube.com/Biały Kruk

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama