Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao
METODY  AKTYWIZUJĄCE  W  KATECHEZIE
RELACJE  I  SCENARIUSZE

Małgorzata  Figura

Jezus  umywa  nogi  Apostołom
(medytacja  dotykowa)

Katechezę w klasie VI zrealizowałam zgodnie ze scenariuszem ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego. W czasie zaproponowanej metody - pracy z rysunkami - uczniowie delikatnie i z namaszczeniem obrysowywali palcem kontury postaci Jezusa i Apostołów.

Jęk zawodu i niechęci dało się słyszeć, gdy uczniowie mieli dotknąć postaci Judasza. Prawdziwą konsternację i zdziwienie wywołały słowa: "Za chwilę tę stopę pocałuje Jezus... Judasz także miał serce".

Z relacji uczniów wynikało, że najwięcej trudności sprawiło im wyobrażenie sobie tego, co mógł czuć Piotr i Judasz. Może w medytacji należałoby "podpowiadać" uczniom różne możliwości. Byłoby to ważne, zwłaszcza w młodszych klasach.

Większość uczniów twierdziła, że ciekawym dla nich doświadczeniem był moment "rysowania" na dłoni twarzy Chrystusa. Wszyscy podeszli do tego zadania bardzo poważnie.

Jeszcze większa część uczniów stwierdziła, iż podczas powtórnego czytania tekstu zauważyli więcej szczegółów; tekst był bardziej zrozumiały i łatwiej go było zapamiętać.

Zadania przeprowadzone na tej katechezie wzbudziły refleksje na temat postaw wobec innych osób, poruszyły zagadnienia: służby, przebaczenia. Przemyślenia uczniów stały się punktem wyjścia do kolejnych zajęć.

opr. ab/ab

Data publikacji: 2001-05-14Inne materiały tego autoraInne materiały z tego źródła
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: katecheza metody aktywizujące konspekt aktywizacja medytacja dotykowa obrazki dotyk
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W