Fragmenty książki będącej biografią Piera Giorgio Frassatiego
Luciana Frassati CZŁOWIEK OŚMIU BŁOGOSŁAWIEŃSTW
|
|
Świętość jest wartością trwałą. Świętość nie ulega przedawnieniu. Święci są solą ziemi (por. Mt 5,13). Heroizm ich cnót promieniuje spoza grobu. Światła nie można chować pod korcem (Mt 5,15), a skarbów zakopywać w ziemi (por. Mt 25,25).
W świetle tych słów Jezusa Chrystusa, Boskiego Mistrza Doskonałości, jawi się nam sylwetka Pier Giorgia Frassatiego, którego Papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym w dniu 20 maja 1990 r. Ojciec Święty nawiedzając w dniu 16 lipca 1989 r. Pollone, miejscowość, z którą rodzina Frassati-Gawrońskich była związana, powiedział: „Pozdrawiam rodzinę Pier Giorgio Frassatiego, a w szczególności jego siostrę Panią Lucianę Frassati-Gawrońską. Właśnie odwiedziłem grób Pier Giorgia, waszego wybitnego rodaka. Przybyłem tu ze względu na niego: pragnąłem złożyć hołd temu młodemu człowiekowi, który potrafił w naszym stuleciu niezwykle świadczyć o Chrystusie. (...) Także i ja doznałem w młodości dobroczynnego wpływu jego przykładu i jako uczeń byłem pod wrażeniem mocy jego chrześcijańskiego świadectwa. Chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na jego działalność w Konferencji św. Wincentego a Paulo i w Akcji Katolickiej, która w nim ma jednego z najbardziej fascynujących przedstawicieli. Szczególna siła jego świadectwa wywodzi się z radykalnego przylgnięcia do Chrystusa, ze szczerej wierności Kościołowi, z wielkodusznego zaangażowania misyjnego. Jego przykład nie utracił nic ze swojej porywającej siły. Wszystkim, a zwłaszcza młodym, życzę, aby umieli czerpać z jego krótkiego, lecz kryształowego życia natchnienie i zachętę do chrześcijańskiego świadectwa”. Natomiast w homilii beatyfikacyjnej podkreślił, że powołanie Pier Giorgia, jako chrześcijanina świeckiego, realizowało się w najrozmaitszej działalności społecznej i politycznej. On niejako dowodzi, że „szczęściem jest życie w duchu Chrystusa, w duchu Błogosławieństw, i że tylko ten, kto staje się »człowiekiem Błogosławieństw« umie darzyć braci miłością i pokojem. (...) Zaświadcza, że świętość jest dostępna dla wszystkich i że tylko rewolucja Miłości może rozpalić w ludzkich sercach nadzieję na lepszą przyszłość”. Pier Giorgio Frassati „jest także człowiekiem naszego wieku, człowiekiem nowoczesnym, człowiekiem, który bardzo umiłował”.
Benedykt XVI w swoim Orędziu z okazji XXV Światowego Dnia Młodzieży w dniu 28 marca 2010 r. nawiązał do postaci błogosławionego w następujących słowach: „Mając wzrok utkwiony w życie wieczne, błogosławiony Pier Giorgio Frassati, który umarł w 1925 r. w wieku 24 lat, mówił: »Pragnę żyć, a nie wegetować«” i na zdjęciu ukazującym góry, wysłanym do przyjaciela, napisał: »Ku szczytowi«, czyniąc aluzję do doskonałości chrześcijańskiej, ale również do życia wiecznego”. Cieszę się, że ukazuje się kolejne wydanie książki o tym niezwykłym młodzieńcu, którego życie na tej ziemi określono jako całkowicie pogrążone w Bożej tajemnicy i oddane służbie bliźniemu. Książka ta, opisując sylwetkę błogosławionego Pier Giorgio, ukazuje w nowym świetle ewangeliczny skarb, który ubogaca i światło, które oświeca. Przesłanie Jego bohaterskiego życia ma swoją wymowę i budzi entuzjazm zwłaszcza wśród ludzi młodych.
Życzę wszystkim czytelnikom, by lektura tej książki zachęcała do budowania cywilizacji miłości tak bardzo potrzebnej współczesnemu światu.
opr. aw/aw