Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Misje salezjańskie 3/2014

Ks. Michał Moskwa SDB

Budować dobro

Korespondencja polskiego misjonarza - salezjanina w JaponiiJak świat światem słynne były podróże do dalekich krajów. Podróżowano w poszukiwaniu drogich kamieni, żywic kadzidła i korzennych przysmaków. Słynne były również podróże odkrywców „nowego świata”. Potem rozpoczęły się pielgrzymki religijne.


Na Dalekim Wschodzie wszystkie drogi prowadzą do „świętej” Góry Fidżi. A tego roku wszystkie drogi prowadzą do Rzymu na kanonizację naszego kochanego Ojca Świętego. Kto nie marzył już o tym od dłuższego czasu? Modliliśmy się gorąco i doczekaliśmy się tego daru Bożego. Będziemy to przeżywać bardziej niż olimpiadę, czy inne zawody sportowe. To będą nasze zawody osobiste, polegające na tym, kto zaczerpnie więcej Jego ducha miłości Boga i bliźniego. Wszak śpiewamy na całe gardło: „Budujemy Kościół Boży na całym świecie”. Przynajmniej jedną cegiełkę. A kto może to i więcej.

Nasz Sługa Boży, o którym już pisałem — ks. Wincenty Cimatti — zachęcał, aby czynić dobro, ile tylko można i jeszcze odrobinę więcej, kładąc akcent na tę „odrobinę”. Na misjach również dużo budujemy. Japonia, kraj poddany licznym trzęsieniom ziemi, inaczej wygląda i odmiennie się prowadzi. Zabudowania, choćby najlepsze, nie wytrzymują długo, nawet te specjalnej troski, jak mosty, tunele, szkoły, kościoły. I potrzebują przebudowy od fundamentów. Nie ma na to innej rady. I tak robimy. Nie chodzi tu o nowość, ale o bezpieczeństwo.

Co kraj, to obyczaj. Prędko się starzejemy. To służy również do rozbudowy ducha i wiary, bo życie jest kruche i krótkie. Polecam się pamięci. Ja też będę pamiętał o wszystkich. Pozdrawiam serdecznie.

Ks. Michał Moskwa SDB
Japonia, Yokohama
7 marca 2014

Tekst pochodzi z czasopisma Misje Salezjańskie


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje Japonia trzęsienie ziemi pomoc humanitarna salezjanie Daleki Wschód Salezjański Wolontariat Misyjny Wincenty Cimatti
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W