Komentarz do liturgii słowa

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
  • Inny Kalendarz

Poniedziałek 6 czerwca 2022

Maryja - Nauczycielka modlitwy

Bardzo lubię czytać i medytować ten dzisiejszy fragment Ewangelii. Kana Galilejska jest metaforą życia każdego z nas. Życia ludzkiego, w którym radość miesza się ze smutkiem, pokój z udręką, pomyślność z niepowodzeniem. Wino jest symbolem uczty niebiańskiej, udziału w bóstwie Chrystusa, radości, która nie będzie miała końca. Woda to znak szarości codziennego życia, z której pragniemy się wyrwać. Brak wina oznacza brak szczęścia, błogosławieństwa.

Proszę zauważyć, że Maryja jako pierwsza dostrzega brak wina. Ona jest wyczulona na nasze ludzkie sprawy. Ona jest troskliwą gospodynią, której zależy na naszym szczęściu. To właśnie Ona, Maryja, nie tylko zauważa brak wina, ale podejmuje odpowiednie kroki, aby zaradzić potrzebą nowożeńców. Ona wie, że należy zwrócić się z prośbą do Chrystusa.

Jej modlitwa jest bardzo prosta: „Nie mają już wina”. To proste stwierdzenie jest dla nas wzorem modlitwy prostej. Nie trzeba Bogu tłumaczyć co ma zrobić, On to wie lepiej niż my. Przed Bogiem trzeba po prostu stanąć w pokorze serca i umieć nazwać własne braki.

Drugą ważną cechą modlitwy, której uczy nas dzisiaj Maryja jest bezgraniczna ufność Bogu. Wydaje się pozornie, że Jezus odrzuca prośbę swojej Matki, mówi Jej przecież „czyż to moja lub Twoja sprawa”. Maryja jednak tak mocno ufa, że jest przekonana, nawet pewna, że Jezus wysłucha jej prośby. Dlatego do sług kieruję słowa „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. Te słowa Maryja dziś kieruje do każdego z nas. Jeśli chcesz odnaleźć szczęście rób wszystko to co do ciebie mówi Bóg, bądź zawsze Jemu posłuszny. Jeśli chcesz, żeby także twoje modlitwy były wysłuchane ucz się od Maryi, prostoty modlitwy i wielkiej ufności wobec Boga. Te środki dają gwarancję skuteczności naszej modlitwie.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pekao