Dziś podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. rozpatrzenia projektów ustaw o przerywaniu ciąży odbędzie się dyskusja na temat bezkarnego zabijania nienarodzonych dzieci. Projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje dekryminalizację aborcji, czyli zniesienie kary więzienia za zabójstwo dziecka lub pomoc w tym procederze.
Początek posiedzenia komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży zaplanowano na godz. 12. Można ją śledzić online na stronie Sejmu >>
Ma to być pierwsze merytoryczne posiedzenie, po wysłuchaniu obywatelskim, które odbyło się 16 maja br. i kilku poświęconych formalnej stronie działania komisji. Posłowie zajmą się na nim zmianami w kodeksie karnym zaproponowanymi przez Lewicę. Projekt, który przewiduje zniesienie kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji, jest pierwszym z czterech zgłoszonych do rozpatrzenia przez komisję. We wtorek ma się odbyć dyskusja na temat zawartych w projekcie zapisów.
Zaproponowane zmiany dotyczą brzmienia art. 152 kodeksu karnego. Mówi on, że „kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”. Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji. W przypadku przerwania ciąży, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, kara więzienia wynosi od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Projekt Lewicy zakłada częściową dekryminalizację i depenalizację przerywania ciąży za zgodą ciężarnej. Autorzy zmian zaproponowali dopisanie w ustawie dwóch przepisów: „Nie popełnia przestępstwa, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni” oraz nie podlega karze, „kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Autorzy projektu uzasadniają dzieciobójczy projekt ustawy, powołując się na Konstytucję. Wymienione w tym kontekście zostało prawo do samostanowienia (art. 47) – ale pominięto prawo do życia każdego człowieka; i ochrony zdrowia (art. 68) „nierozerwalnie związane z przyrodzoną godnością ludzką (art. 30)” – pomijając przyrodzoną godność nienarodzonego dziecka.
Proponowane zmiany przewidują również wykreślenie przepisu 152 par. 2 o karze za pomoc lub podżeganie do aborcji. Usunięcie tych zapisów pozwoli na bezkarność członków rodzin i bliskich kobiet, którzy będą próbować pomóc kobiecie w zabójstwie jej dziecka.
Źródło: PAP