Komentarz do liturgii słowa

« » Czerwiec 2024
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Inny Kalendarz

Środa 12 czerwca 2024

Ewolucja zamiast rewolucji

Przytoczone słowa Jezusa to fragment Kazania na Górze (Mt 5-7), które jest jedną z kluczowych części Ewangelii św. Mateusza. Przypominające przemówienia Mojżesza wystąpienie ma na celu przedstawienie nowego Prawa - zasad Królestwa Niebieskiego. Ukazany porządek nie ma być jednak rewolucją, ale ewolucją, która nie wyklucza przestrzegania dotychczasowych zasad.  

Chrystus zaznacza, że nie przyszedł znieść Prawa (hebr. Torah - pięcioksiąg) i Proroków składających się na Stary Testament, ale wypełnić jego zapowiedzi i ukazać ich pełne znaczenie. Dotyczy to nie tylko ogólnych założeń, ale nawet detali, co podkreśla mówiąc o jocie i kresce, najmniejszych elementach hebrajskiego pisma. Wszystkie one są trwałe i niezmienne aż do końca czasów.

Zbawiciel ostrzega przed lekceważeniem przykazań. Przenosi wymagania Tory na zupełnie inny poziom nie „obniżając poprzeczki”, ale ją podnosząc. Mówi, że „jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”. Kładzie więc nacisk na autentyczne życie w duchu Prawa, a nie tylko zewnętrzne przestrzeganie przepisów.

Apel Nauczyciela jest aktualny także dzisiaj. Jego uczniowie zamiast koncentrować się na literalnym przestrzeganiu przepisów, mają żyć w duchu Prawa, w miłości do Boga i bliźniego. Decydując się na to i nauczając w ten sposób będą nie tylko bliżej Jezusa i Jego Ewangelii, ale mogą też liczyć na prawdziwą wielkość w Królestwie Niebieskim. 

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.