Rodzina
-
Dom Dobrego Pasterza – Edukacja pełna serca i pasji
Rodzina rzuca wyzwanie systemowi – czy to nowy sposób na edukację? W czasach, gdy szkoły masowe coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych wartości, Anna i Jacek Żebrowscy postanowili działać inaczej! Stworzyli Dom Dobrego Pasterza – miejsce, w którym dzieci uczą się w duchu wiary, szacunku i wspólnoty.
-
Polityka prorodzinna w wydaniu węgierskim: dożywotnie zwolnienie z podatku dla matek
Węgry wprowadzają właśnie szeroko zakrojoną reformę podatkową mającą na celu odwrócenie spadającego wskaźnika urodzeń poprzez przyznanie dożywotnich zwolnień z podatku dochodowego matkom posiadającym dwoje lub więcej dzieci.
-
Jan Paweł II cierpiał za małżeństwa i rodziny
Gdy bp Karol Wojtyła w 1964 roku zaproponował redakcji „Znak” opublikowanie misterium pt. „Promieniowanie ojcostwa”, tekst ten wydał się na tyle „niepoprawny politycznie” pani Hannie Malewskiej oraz drugiej, niewymienionej z nazwiska redaktorce, że „wstydziły się tego tekstu” i odrzuciły go – mówi ks. prof. Kazimierz Lubowicki OMI zajmujący się teologią małżeństwa.
-
Ks. Słomka o czterech „wielkich sprawach” Jana Pawła II. „Wymagają mocniejszej popularyzacji w Kościele”
Godność człowieka, duszpasterstwo rodzin, relacje wiary i nauki oraz młodzież – to cztery wątki nauczania Jana Pawła II wymagające dziś mocniejszej popularyzacji w Kościele w Polsce – zauważa ks. dr hab. Marek Słomka, dyrektor działającego na KUL Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. W środę minie 20 lat od śmierci polskiego papieża.
-
„Trzymajcie się blisko Boga i rodziny” – radzą Tom i Maureen Hickey, świętujący 75 lat małżeństwa
Maureen Kane i Tom Hickey, którzy w tym roku skończą 99 lat, dorastali w Richmond Hill w Queens. Chodzili do jednej szkoły, należeli do jednej parafii. Teraz wraz z rodziną świętują 75 lat swojego małżeństwa. „To z pewnością małżeństwo pobłogosławione przez Boga” – nie ma wątpliwości Maureen.
-
Modlitwa w rodzinie, gdzie dwoje albo troje zbierze się w imię Moje...
Poświęćmy chwilę uwagi temu, jak wiele dla trwałości i szczęścia rodziny może znaczyć rzetelna wspólnota w wierze. Przyszedł kiedyś do mnie znajomy, żeby pochwalić się swoim pierwszym dzieckiem, a przy okazji zwierzył się, że wraz z żoną postanowili już teraz, mimo, że ich córeczka jest dopiero niemowlątkiem, codziennie wspólnie się modlić – pisze o. Jacek Salij, felietonista Opoki.
-
„Dzieci biorą się z brzuszka…”. Edukacja seksualna to coś więcej niż „alfabet seksu”
Rodzice nagrani pół wieku temu nie umieli rozmawiać z dziećmi o seksie. Czy współcześni potrafią? Wychowanie do życia w rodzinie to ich zadanie. Tymczasem przemysł deprawacji rozpędza się.
-
Głos Afryki w obronie ubogich
W świecie trwa wojna kultur, w której Kościół jest coraz bardziej traktowany jako główny wróg – bo jest obrońcą dawnego moralnego porządku, który trzeba raz na zawsze obalić. Publikacja deklaracji „Fiducia supplicans” wniosła tu niestety mnóstwo zamętu, który niełatwo będzie odkręcić.
-
Cóż złego jest w seksie bez zobowiązań? Wszystko!
Współczesna kultura usiłuje nam narzucać wzorce myślenia i postępowania całkowicie sprzeczne z chrześcijańskimi zasadami. Jednym z nich jest przekonanie, że nie ma nic złego w seksie pozamałżeńskim uprawianym przez dorosłych ludzi za obopólną zgodą.
-
Obawy po nowym watykańskim dokumencie
Deklaracja „Fiducia supplicans” dająca możliwość błogosławienia par „nieregularnych” np. tworzonych przez osoby tej samej płci to przekroczenie granicy, która wydawała się nienaruszalna.
-
Ks. prof. Skrzypczak: rodzina buduje osobę, pozwala jej wzrastać. To dlatego tak mocno jest dziś atakowana
Jan Paweł II był przekonany, że obecnie Bóg pragnie posłużyć się chrześcijanami świeckimi, przede wszystkim ze złotą obrączką na palcu. Małżeństwo i rodzina staną się tym samym jakby kolebką i wehikułem nowej ewangelizacji. Czy ta wizja ma szansę się ziścić?
-
O. Leon: Czy wasze dzieci widzą was, rodziców, gdy modlicie się razem?
Wiary nie przekazuje się przez pouczenia, ale przede wszystkim przez własne świadectwo życia. Jeśli pragniemy, aby nasze dzieci nie zagubiły swojej chrześcijańskiej tożsamości, aby wzrastały w wierze, nie wystarczy napominanie „idź do kościoła”. Potrzebny jest przykład rodziców – przypomina o. Leon.
-
Zwolennicy podążania za „duchem czasu” obiecują lepszą przyszłość. I zawsze te obietnice kończą się tak samo...
Ci, którzy usiłują nieustannie iść z „duchem czasu”, szybko się zestarzeją i zostaną wyprzedzeni. Tymczasem wartości tradycyjne, takie jak rodzina, nigdy się nie starzeją i przetrwają niejedną wichurę dziejową.
-
Rozwód to zabicie miłości – zwykle chorej, a czasem – patrząc na to po ludzku – beznadziejnie chorej
„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” – kiedyś te słowa znaczyły dla nas więcej? Najwyraźniej tak, skoro dziś rozwody są prawdziwą plagą.
-
Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 23 lipca 2023 r.
Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 23 lipca 2023 r. „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50) - opublikowane 31.05.2023
-
Franciszek: rodzina rodzi dobro wspólne
Rodzina ma pozytywny wpływ na wszystkich, ponieważ jest generatorem dobra wspólnego: dobre relacje rodzinne stanowią niezbywalne bogactwo nie tylko dla małżonków i dzieci, ale dla całej wspólnoty kościelnej i obywatelskiej – wskazał papież w orędziu na rozpoczęcie Family Global Compact
-
Jak się dogadać i nie pozabijać?
Można śpiewać solo. Jest to łatwe, bo solista jest gwiazdą na scenie i wszyscy słuchają tego, co ma do przedstawienia. Ale można też śpiewać w zespole, co jest już trudniejsze, bo nie za bardzo da się popisywać, aby nie zagłuszyć innych.
-
Matki. Bohaterki i święte
Dobrze, że Dzień Matki obchodzimy w maju – miesiącu poświęconym tradycyjnie Matce Bożej. Dzięki temu wskazujemy na odniesienie do Tej, która jest patronką i wzorem macierzyństwa. Tak jest prawie na całym świecie, chociaż tylko w Polsce obchodzimy to święto akurat 26 maja.
-
Czy okrutna śmierć małego Kamilka nas odmieni?
Koszmarne okrucieństwo wobec Kamilka to dla naszego społeczeństwa bolesna okazja, żeby zastanowić się nad naszym stosunkiem do dzieci, również do tych dzieci, które – jak nam się wydaje – kochamy mądrze i bezinteresownie. Czy aby na pewno?
-
Nie tylko ludzka sprawa
Jak to się dzieje, pytamy w tym numerze Niedzieli, że w kraju katolickim liczba rozwodów przekroczyła już 60%? Dlaczego coraz mniej ludzi wierzy w trwałość sakramentu małżeństwa?
-
Puste miejsca
Dlaczego dla wielu z nas wigilie bywają trudne? Dla jednych problemem jest samotność, brak osób bliskich. Dla innych - trudne relacje z bliskimi. Puste miejsca są nie tylko przy stole, ale także w naszych sercach