Wiara
-
Francuzi szukają ciszy w klasztorach. Rośnie zapotrzebowanie na rekolekcje
Kościół we Francji odnotowuje gwałtowny wzrost zainteresowania rekolekcjami zamkniętymi we wspólnotach monastycznych. W ubiegłym roku zgłosiło się na nie ponad 75 tys. osób. Jest wśród nich coraz więcej mężczyzn, a także niepraktykujących.
-
Zatrważający efekt laicyzacji. W Niemczech w niedzielnej Mszy św. uczestniczy niecałe 2 proc. populacji
Liczba katolików w Niemczech spadła poniżej 20 milionów – wynika ze statystyk kościelnych za rok 2024, opublikowanych przez Niemiecką Konferencję Biskupów (DBK). Chociaż tendencja spadkowa zwolniła w porównaniu z rokiem poprzednim, to nadal jest wyraźnie zauważalna.
-
„Maryja była pewna, że dla Boga nie ma nic niemożliwego”. Obchodzimy uroczystość Zwiastowania
Wiara Maryi nie ograniczała się wyłącznie do wewnętrznej, duchowej decyzji. Ona wyrażała się w konkretnej, życiowej postawie, będącej konsekwencją przyjęcia słowa Bożego. Kiedy na zapowiedź, że porodzi Syna, nie znając męża, Maryja – w mocy Ducha Świętego – odpowiedziała posłuszeństwem wiary, była pewna, że dla Boga nie ma nic niemożliwego – przypomina ks. Marian Kowalczyk SAC.
-
George Weigel: katedra to nie „przestrzeń wydarzeń”, to wezwanie do ewangelizacji
Piękno wiary, tak jak piękno zdobiących katedrę witraży, najłatwiej dostrzec „od wewnątrz”. „Dlatego ci z nas, którzy mają przywilej doświadczyć tego piękna, są wezwani w chrzcie, aby zaprosić innych «do środka», aby oni również mogli kąpać się w blasku wzniosłego piękna, jakim jest boska obecność w świecie” – pisze Goerge Weigel na łamach National Catholic Register.
-
Szwedzi zmęczeni sekularyzacją. Szukają duchowych treści, odradzają się męskie powołania – zauważa biskup Sztokholmu
„Kościół katolicki w Szwecji nie prowadzi wojny kulturowej, ale jest stanowczy w kwestiach moralności i nie zmienia zdania każdego dnia. Dzięki temu cieszy się szacunkiem i uznaniem” – mówi kard. Anders Arborelius, biskup Sztokholmu.