Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

 William Blake,
 Bóg stwarzający wszechświat

Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi

W centralnym punkcie obrazu znajduje się postać Boga — starca o atletycznej budowie ciała. Stwórca, trzymając w ręku cyrkiel — narzędzie stworzenia, pochyla się nad swoim dziełem pełen skupienia i zamyślenia. Z twarzy Boga emanuje blask, który rozświetla ciemność świata. Całość obrazu pełna jest dysharmonii podkreślonej przez zderzenie ciemności z jaskrawą czerwienią promieniującą z oblicza Stwórcy.

Bóg stwarza świat swoją mocą i potęgą. On jest źródłem i początkiem wszystkiego. W zamyśle Boga świat jest dobry; sugerują to jasne, emanujące z Jego oblicza barwy kontrastujące z ciemnością chaosu. Jakże trudno nam dostrzec to dobro na co dzień. Światło jaśniejące z przestrzeni boskiej może być dla nas nadzieją. Tak naprawdę to Bóg jest Panem i Władcą tego, co sam stworzył, a to co złe i ciemne nie ma nad tym władzy.

Kamil Bania
Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja William Blake Bóg stwarzający wszechświat stworzenie nieba i ziemi
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W