Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

  Salvador Dali, Ukrzyżowanie

Ukrzyżowan, umarł

Głównym motywem obrazu jest postać Chrystusa ukrzyżowanego, który rozpięty jest na siatce czterowymiarowej figury geometrycznej, zwanej hipersześcianem. Na obrazie widnieje także Madonna, dla której modelem była Gala, żona artysty. W tle widoczna jest zatoka Port Lligat (Hiszpania).

Kluczem do interpretacji jest tu bryła stanowiąca krzyż Chrystusa. Ta trójwymiarowa siatka czterowymiarowej, nieosiągalnej dla naszej wyobraźni figury ukrywa przed nami swój rzeczywisty kształt, prawdę o sobie. Krzyż to szczytowy moment misji Chrystusa. Ukazany jako dziwna i niejasna dla nas forma, może uzmysławiać, jak bardzo daleko bywamy od zrozumienia woli Boga. Jak bardzo krzyż jest dla nas obcy i niezrozumiały... Choć wola Boża jest tak niepojęta i trudna, gdy się ją rozważa z naszej ułomnej perspektywy, w Boskiej rzeczywistości i w świetle Bożej Mądrości prowadzi do zbawienia, do szczęścia.

Michał GrochołaWszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja ukrzyżowanie Salvador Dali
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W