Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Widzę, więc wierzę

  El Greco, Modlitwa w Ogrójcu

I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego

Więź miłości, jaka łączy Jezusa z Jego Ojcem, i do której zapraszają Oni całą ludzkość, jest głównym tematem Biblii. Momentów, w których wyraźnie widać Ich zażyłość i bliskość, jest bardzo dużo: modlitwa Jezusa, chrzest w Jordanie, Przemienienie itd. Misją Jezusa na ziemi jest posłuszeństwo wobec Ojca — tylko w ten sposób może On zbawić ludzi. Chwilą największej próby tego posłuszeństwa jest dla Jezusa modlitwa w ogrodzie oliwnym, którą zobrazował hiszpański malarz El Greco. Mimo ogromnego strachu przed męką Jezus mówi do Ojca: Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! (Łk 22, 42b.)

Jezus Chrystus jest Wcielonym Bogiem i wszechmocnym Odkupicielem całego kosmosu. Najpierw jest jednak Jedynakiem swojego Ojca. Tylko prawdziwy Syn może być Dziedzicem i Królem. Jezus jest najcenniejszym skarbem Ojca, a Ojciec największą dumą Jezusa. Syn nie boi się niczego — jest zawsze pewny i silny, bo wie, że „za Jego plecami stoi Ojciec”, który na jedno słowo Syna zaraz wystawiłby Mu więcej niż dwanaście zastępów aniołów (por. Mt 26, 53b).

dk. Piotr Sękowski

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja El Greco modlitwa w Ogrójcu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W