Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

Żywot wieczny

 Jan van Eyck, Adoracja Baranka

Na obrazie widzimy grupy ludzi przybywające, by uwielbiać Baranka, którego artysta umieścił w centrum kompozycji na ołtarzu ze skrzyni — Arce Przymierza. Aniołowie otaczający Baranka składają ręce do modlitwy, potrząsają kadzielnicą lub trzymają narzędzia męki Pańskiej. Woda dająca życie tryska z fontanny, a całą scenę oświetla Duch Święty, przedstawiony pod postacią otoczonego promieniami gołębia, który unosi się nad Barankiem.

A oto wielki tłum (...) z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. (...) Głosem donośnym tak wołają: „Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka” (Ap 7, 9-10). Na końcu świata, po sądzie, wspólnota odkupionych będzie królować z Chrystusem i uwielbiać Go. Wspólnota ta nie będzie już zraniona przez grzech, ale będzie trwać w radości, pokoju i wzajemnej komunii.

Daniel Nowak

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja życie wieczne Jan van Eyck Adoracja Baranka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W