Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

I pogrzebion

Ten specyficzny obraz ukazuje ciało Jezusa szczelnie zamknięte w kamiennej niszy, wykutej niemalże na wymiar. Przebity bok, zsiniała dłoń i nogi ze śladami gwoździ dowodzą wielkiego cierpienia, jakie znosił Jezus nim umarł. Oczy oraz usta artysta pozostawił otwarte. Jezus w ostatniej godzinie rozmawiał z Ojcem. Swą śmierć uczynił aktem modlitwy: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23, 34a), Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (Mt 27, 46). Jezus umierając, jeszcze zwraca się do Ojca; Jego relacja z Nim trwa.

 Hans Holbein, Chrystus w grobie (Ciało martwego Chrystusa w grobie)

Jezus Chrystus, stając się człowiekiem, wziął na siebie brzemię śmierci. Bóg przez swoje wcielenie przeniknął każdą człowieczą nędzę, wszedł definitywnie w ludzką egzystencję. Po śmierci zaś martwe ciało Pana zostało złożone w grobie, w którym Bóg milczy. Do chrześcijańskiego objawienia należy nie tylko to, co Bóg mówi, ale i Jego milczenie. Bóg jest przede wszystkim Słowem, ale jest też tym utajonym, niedostępnym, niezrozumiałym bytem, który się kryje przed naszym wzrokiem. Gdy doświadczymy Jego milczenia, możemy ufać, że usłyszymy słowa Boga, które kieruje do nas właśnie w milczeniu.

dk. Mateusz Dąbrowski

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja Hans Holbein Chrystus w grobie Ciało martwego Chrystusa w grobie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W