Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Widzę, więc wierzę

  El Greco, Annunciation

Który się począł z Ducha Świętego

Annunciation — Zwiastowanie to obraz hiszpańskiego malarza El Greco. Dominantę kompozycji stanowi biały gołąb, który zstępując z nieba, zostawia za sobą złoty ślad. Ta świetlana smuga stanowi drogę zejścia anioła, którego uniesiona dłoń wskazuje Maryi, skąd przybywa gość. Panna gestem otwartej dłoni wyraża swoją gotowość przyjęcia posłania. Oczy anioła i Marii są wpatrzone w przybywającego Ducha Świętego. Niewiasta kontemplująca, a jednocześnie z otwartością przyjmująca Boże natchnienie, zdumiewa spokojem.

Do młodej dziewczyny poślubionej mężowi o imieniu Józef przychodzi anioł Gabriel. To sam Bóg przychodzi do człowieka. Czeka na Jej „tak”. Na tę zgodę oczekuje cały rodzaj ludzki. Maryja zgadza się na wolę Bożą: Niech mi się stanie według słowa twego! W tej zaskakującej sytuacji Maryja zdaje się całkowicie na zamysł Stwórcy. Rozważa w swym sercu. To niezwykła historia Bożego przyjścia, które dokonało się przez naszą Matkę — Maryję.

Za Leopoldem Staffem chce się powtórzyć:

Ave Maria! Bądź pozdrowiona! Słońce się w zachód przed tobą chyli,
z czcią, że co z ciebie zrodzi się, skona w jego konania bolesnej chwili.

Maryja była przy zimnym, betlejemskim żłobie, w skwarze działalności Jezusa na pustyni. Stała w mroku krzyża, w nadziei grobu, w świetle poranka zmartwychwstania. Jest wzorem trwania przy Bogu. Ideałem modlitwy. Przez Nią przyszedł Bóg.

Maryjo! Oto my uczniowie Twoi, prowadź nas do Boga.

Marcin Patycki

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja zwiastowanie El Greco Annunciation
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W