Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

Grzechów odpuszczenie

 Rembrandt van Rijn,
 Powrót syna marnotrawnego

Obraz przedstawia wzruszającą scenę powrotu syna marnotrawnego do Ojca. Widzimy, jak syn w rozpadających się butach i w poszarpanym ubraniu klęczy przed Ojcem, przepraszając go za swój czyn, czuje miłość przygarniających ojcowskich ramion.

Obraz jest przepełniony tajemniczością. Możemy domyślać się, że jeden z pozostałych mężczyzn przedstawia drugiego syna, „sprawiedliwego”, któremu nie spieszy się powitać brata. W mroku delikatnie zarysowana jest jeszcze jedna postać o kobiecych rysach. Czy syn marnotrawny ma także matkę, do której może się uciekać?
Cóż by to było, gdyby nie było odpuszczenia grzechów? Jezus wiedział, iż człowiek jest istotą, która dużo bardziej skłonna jest do zła niż do pełnienia dobra. Dobrze tę prawdę rozumiał św. Augustyn, który napisał o odpuszczeniu grzechów: Gdyby tego nie było w Kościele, żadnej nie byłoby nadziei, (...) żadnej nadziei na przyszłe życie i na wieczne uwolnienie. „Doktor Łaski” mówi, że zapowiedź odpuszczenia grzechów miała już miejsce w trakcie przejścia przez Morze Czerwone. Tam zostali zniszczeni wrogowie Izraela, a w sensie duchowym wrogami są nasze grzechy i wady.

Sebastian Gamrot

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja przypowieść o synu marnotrawnym Rembrandt van Rijn Powrót syna marnotrawnego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W