Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

Wierzę w Boga

 Fragment fresku Michaela Willmanna [śląski Rembrandt]
 z sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie

Obraz przedstawia Boga Ojca, którego lewa ręka opiera się na kuli symbolizującej ziemię. W tej samej ręce Bóg trzyma berło, które jakoby stykając się z ziemią, wskazuje na Boga jako Stworzyciela i Władcę ziemi. Artysta, malując ziemię, użył tej samej barwy, którą posłużył się do podkreślenia wierzchniej części odzienia Boga. Ziemia i niebieska szata podkreśla prawdę o jedności i odwiecznym zamyśle Stwórcy. Całość malowidła zachowana jest w wyraźnej dynamice, która wskazuje na nieustanny akt stwórczy Boga.

Wierzyć można we wszystko: w słonika z uniesioną trąbką, w czterolistną koniczynę, można wierzyć i w człowieka, w jego umiejętności, talenty... Jednakże, jak podpowiada św. Paschazy Radbert, wiara w najgłębszym znaczeniu tego słowa, zwrócona jest tylko do Boga. Wyrażenie Credo in Deum jest zwrotem dla określenia aktu wiary chrześcijańskiej.

dk. Arnold Klita

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja stworzyciel fresk Michael Willmann
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W