Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Widzę, więc wierzę

  Sąd Piłata, obraz w kaplicy
 Krwi Pańskiej w Brugii

Umęczon po Ponckim Piłatem

Malarz delikatnie eksponuje postać Jezusa Chrystusa, stojącego w białej szacie (symbol życia nadprzyrodzonego). Z twarzy Zbawiciela można wyczytać, że jest pogodzony z wyrokiem Piłata. Malarz, chcąc zaznaczyć ludzką przewagę Piłata nad Mistrzem z Nazaretu, maluje go siedzącego w purpurowych szatach na wyniosłym tronie, kiedy widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej narasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego (Mt 27, 24).

Postawa Poncjusza Piłata zadziwia i nasuwa wiele pytań. Św. Jan opisuje, że podczas przesłuchania Mistrza z Nazaretu na stwierdzenie Jezusa: Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy słucha mego głosu, Piłat — jak się wydaje — sprowokowany stwierdzeniem, odpowiada pytaniem retorycznym: Cóż to jest prawda? (J 18, 37-38). To pytanie w dzisiejszym świecie wydobywa się z serc i ust wielu ludzi. Odpowiedź daje Jezus: Ja jestem drogą, prawdą i życiem (J 14, 6). Przyjęcie tej odpowiedzi należy już do nas.

Przemysław Rudnicki

Wszystkie omawiane obrazy

opr. ab/ab


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka piękno malarstwo wiara Skład Apostolski wyznanie wiary kontemplacja Sąd Piłata obraz w kaplicy Krwi Pańskiej w Brugii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W