Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

bp Jan Szkodoń

Otoczmy troską życie

ISBN: 978-83-61533-95-5
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2010

Wybrane fragmenty
Wprowadzenie
Chcę być szczęśliwy
Otoczone troską życie małego Jezusa
Jezus jako chłopiec - nauczający
Jak przeżywać Wielki Post w rodzinie?
Dlaczego Bóg wystawia nas na próbę?
Bóg bogaty w miłosierdzie
Modlitwa naprawdę jest najważniejsza
Święty Kościół grzesznych ludzi
Jak przeżywać urlop i wakacje w rodzinie
Pieniądze są też ważne, ale nie najważniejsze

Jak przeżywać Wielki Post w rodzinie?

Każdy piątek przypomina o śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. Wyrazem pamięci o miłosiernej miłości Boga jest post piątkowy. W pierwszy piątek miesiąca skupiamy się wokół Jezusowego Serca, źródła i znaku miłości.

W roku liturgicznym, szczególnie w Wielkim Poście, rozważamy Mękę i Śmierć Pana Jezusa, zastanawiamy się nad swoim życiem, staramy się wprowadzić ograniczenia i dyscyplinę w nasze codzienne życie, troszczymy się o to, by atmosfera rodzinna sprzyjała wyciszeniu i przeżywaniu cierpienia Jezusowego.

Ewangeliści opisują kuszenie Pana Jezusa na pustyni. "Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana" (Mk 1,12). Pan Jezus odrzucił kuszenie: "Idź precz, szatanie!" (Mt 4,10); "Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4,4).

Szatan, ojciec kłamstwa, kusi każdego z nas. Tak jak w raju, podważa nasze zaufanie do Boga. Zły duch chce, byśmy nie wierzyli w Bożą prawdę. Sugeruje, że Bóg może się mylić. Podsuwa nam myśl, że Bóg stawia nam trudne wymagania i zostawia nas samych. Chce nam wmówić, że Bóg nie pragnie naszego szczęścia, a nawet - że Boga nie ma. Szatan kusi nagle, gwałtownie, by człowieka "zwalić z nóg", albo stopniowo, podstępnie, by człowiek nawet nie zauważył, że powoli zmienia myślenie i zostaje zniewolony przez grzech.

Zły duch wykorzystuje nasze wrodzone słabości i nasze wady, czy nałogi. Pozostałością grzechu pierworodnego jest pożądliwość ciała, oczu i pycha żywota. Te same złe skłonności są ujęte w siedmiu grzechach głównych: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie, gniew, lenistwo.

Na nasze postępowanie wpływa otoczenie, szczególnie środowisko rodzinne. Bliźni nas mobilizują do dobrego, ale często naśladujemy ich złe czyny. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że usprawiedliwiamy swoje grzechy postępowaniem innych. "Ja piję, a ty jesteś kłótliwa"; "ja mało czasu poświęcam dzieciom, a ty nie dbasz o porządek w domu, nie szanujesz pieniędzy" - takie i podobne oskarżenia są wypowiadane w niejednej rodzinie.

Pan Jezus mówi: "Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15). Każdego dnia, szczególnie w rodzinie, trzeba się nawracać: modlić się wspólnie, przyjąć upomnienie, przebaczyć, opanować złość...

Propozycja postanowienia: Jakie postanowienie podejmujemy w rodzinie na Wielki Post?

dalej >>

 

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie Wielki Post okresy liturgiczne rodzina małżeństwo rozważania rok kościelny postanowienia wielkopostne Otoczmy troską życie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W