Komentarz do liturgii słowa

« » Maj 2023
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Poniedziałek 29 maja 2023

ks. Arkadiusz Nocoń

Matka Kościoła

„Obok krzyża Jezusowego stały …”, Grono najwierniejszych uczniów Jezusa, tych, którzy wytrwali przy Nim do końca, stanowi pięć osób: św. Jan i cztery kobiety (czterech było również rzymskich żołnierzy). Najważniejszą spośród kobiet była oczywiście Matka Jezusa, o pozostałych wiemy niewiele. Wiemy jednak o nich rzecz najważniejszą: wszystkie one stały przy Jezusie, gdy „kolumny” (Piotr i inni) Go opuściły. Niezwykłe jest również to „stały”, nie „zawodziły”, „rozpaczały”, „lamentowały” (jak niewiasty na Drodze Krzyżowej), ale właśnie „stały”. Dla nich do samego końca najważniejszy był On, a nie własne, nawet najszlachetniejsze emocje.

„Następnie rzekł Jezus do ucznia: "Oto Matka twoja"”. Wcześniej oddał nam już wszystko: siły, krew, pot, szaty … Na samym końcu oddaje nam Matkę. W Jego skrwawionych dłoniach pozostaną już tylko gwoździe.

„Od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”. Maryja jest pierwszą wierzącą: mimo, że wolna od grzechu pierworodnego, nie była jednak wolna od trudu wiary. Jej wiara rozwijała się, dojrzewała: od Zwiastowania, po Krzyż. Ta, która jako pierwsza przeszła drogę wiary uczy kolejne pokolenia chrześcijan jak przyjmować wolę Boga („fiat”), jak Go za wszystko uwielbiać („magnificat”) i jak przy Bogu trwać do końca („stabat”). Pierwsza wierząca jest więc zarazem Matką wszystkich uczniów Jezusa, Matką Kościoła. Oficjalnie tytuł ten został nadany Maryi w roku 1964 przez papieża Pawła V, a najbardziej przyczynili się do tego polscy biskupi, którzy jako pierwsi też wprowadzili święto Maryi „Matki Kościoła” do kalendarza liturgicznego i do Litanii Loretańskiej.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.