Komentarz do liturgii słowa

« » Maj 2023
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Wtorek 30 maja 2023

Bóg nie jest nam nic dłużny

Po okresie wielkanocnym wróciliśmy w liturgii do czasu zwykłego. Chociaż dla człowieka, który słucha Bożego słowa, odpowiada na nie modlitwą, spotyka się we wspólnocie Kościoła z Jezusem Eucharystycznym oraz odkrywa piękno życia Ewangelią, każdy czas jest niezwykły. Każdy dzień może być świętem.

Zewnętrzne przejawy religijności – skądinąd bardzo ważne i konieczne – nie wystarczą, aby zrozumieć Jezusa sercem. Bez przylgnięcia do Boga całą swoją istotą możemy ulegać pokusie wystawiania Bogu rachunków. Piotr mówi do Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą”. Z kontekstu tych słów i odpowiedzi Jezusa wynika pytanie – co nam za to dasz? 

Cokolwiek Bogu dajemy, to wcześniej od Niego otrzymaliśmy. Nasz dar przymnaża nam dobra, a nie Jemu. Bóg jest samowystarczalny. On niczego nie potrzebuje. My natomiast potrzebujemy od Niego wszystkiego. Począwszy od tego, że jesteśmy, a w konsekwencji wszystko inne ostatecznie jest darem Bożym.

Jezus miał ogromną cierpliwość wobec Piotra. Ma ją także wobec nas. Spokojnie więc odpowiada: „Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym”. Dojrzewanie ucznia Jezusa ukierunkowane jest na dziękczynienie.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.