Komentarz do liturgii słowa

« » Maj 2023
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Środa 17 maja 2023

Duch Prawdy

„Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy”. Tyle razy wybieraliśmy kłamstwo, tyle razy żyliśmy w zakłamaniu, że utraciliśmy już smak prawdy. Przestała ona być dla nas naczelną wartością.

Zwrot „cała prawda”, użyty przez Jezusa, wskazuje na dynamizm objawienia. Bóg objawia się stopniowo: najpierw przez proroków Starego Przymierza, potem przez słowo Jezusa zawarte w Nowym Testamencie i wreszcie przez Ducha Prawdy, zesłanego na Kościół w dniu Pięćdziesiątnicy. Duch Święty jest kontynuatorem misji Jezusa. On doprowadza ją do pełni.

Przyjęcie „całej prawdy” jest uzależnione od kondycji człowieka, od jego zdolności percepcyjnych. Duch Święty działa w imieniu Chrystusa. To co objawia Duch Święty Kościołowi, albo każdemu z nas na osobistej modlitwie, nigdy nie może być sprzeczne z tym co objawił Jezus. Zgodność i wewnętrzna spójność tych objawień jest warunkiem ich autentyczności. 

Jeśli ktoś – jak mówi św. Paweł – głosiłby inną Ewangelię od tej zapisanej na kartach Biblii, to możemy być pewni, że nie ma on Ducha Chrystusowego – Ducha Prawdy, ale „ducha kłamstwa i zamętu”. Potrzeba nam roztropności w procesie rozeznawania duchowego. Równie ważne jest posiadanie znajomości Słowa Bożego. Łatwo bowiem manipulować i oszukiwać tych, którzy mają słabą wiedzę. 

Niech ten dzisiejszy fragment Ewangelii będzie dla nas zachętą do regularnego studiowania Słowa Bożego i do nieustannego poszerzania swojej wiedzy religijnej.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.