Komentarz do liturgii słowa

« » Czerwiec 2023
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Inny Kalendarz

Czwartek 8 czerwca 2023

ks. Waldemar Turek

„Ja jestem chlebem żywym” (J 6,51)

Szczególny to dzień i szczególne Święto, w którym przyjmujemy i uroczyście adorujemy Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. Wsłuchujemy się też w Ewangelię, która przytacza nam słowa Pana wypowiedziane swego czasu do uczniów i, przez nich, do nas wszystkich: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51).

Zarówno nasze ciało jak i dusza potrzebują pokarmu. Ciało samo daje nam znaki, kiedy odczuwamy głód, że trzeba się posilić, o pokarm dla duszy trzeba natomiast zabiegać. Ciało bez pokarmu umiera, bez Ciała Chrystusa człowiek umiera duchowo: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie” (J 6,53).

Tylko spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa zapewni nam życie, nie tylko to doczesne, ale także to po śmierci: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54). Dzisiaj rzadko mówi się i pisze w środkach masowego przekazu o życiu wiecznym, jakby chodziło o coś mało ważnego, a przecież jest to dla nas sprawa zasadnicza. Chodzi o nasze prawdziwe szczęście, które nie będzie przemijać i które będzie trwać na wieki.

Trzeba to raz jeszcze sobie uświadomić w dniu, w którym nie tylko spożywamy Ciało i Krew Pańską, ale je adorujemy publicznie, biorąc udział w procesjach, które przechodzą ulicami naszych miast i wiosek, każdego roku piękniejszych i bardziej zadbanych. Tak bardzo potrzebujemy tej niemal namacalnej obecności Jezusa w naszym podzielonym społeczeństwie; tylko Pan, obecny rzeczywiście w Eucharystii, może nam dać prawdziwy pokój, ufność, radość, harmonię, mądrość. Jego Ciało i Krew mogą nas odmienić, duchowo odrodzić, pozwolić spojrzeć inaczej na nasze życie i otaczającą nas rzeczywistość.

Ten pokarm jest na dzisiaj, Ten pokarm jest na nasze jutro. Nasze życie jest procesją do Pana, w której zdarzają się różne etapy, łatwiejsze i trudniejsze, ale jest rzeczą szalenie ważną, aby ciągle iść, postępować w Jego kierunku, mimo nie zawsze sprzyjających warunków, i być otwartym na Jego natchnienia.

Ks. Jan Twardowski w wierszu napisanym na Boże Ciało zachęca nas wszystkich: „Naucz się dziwić w kościele – że Hostia Najświętsza tak mała / że w dłonie by Ją schowała / najniższa dziewczynka z bieli / a rzesza przed Nią upada / rozpłacze się, spowiada” (O łasce zdziwienia).

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.