Codziennie mamy do czynienia z solą i światłem. Ich zastosowanie jest tak oczywiste, że wręcz umyka naszej uwadze.
Najczęściej z solą spotykamy się w kuchni. Nadaje ona smak potrawom, pozwala na długoterminowe przechowywanie pokarmów. Rozpuszcza się, głęboko jednoczy z produktami, do których zostaje dodana. Sprawia to ich wewnętrzną przemienię.
Światło jest warunkiem życia roślin, zwierząt i ludzi. W odróżnieniu od soli, która działa jakby w ukryciu, światło działa zewnętrznie. Poza udziałem w procesach biologicznych rozprasza ciemności i sprawia, że możemy znaleźć drogę do celu.
Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi do nas: „Wy jesteście solą ziemi […]. Wy jesteście światłem świata”. Mamy zatem do zrealizowania misję soli przez nadawanie światu smaku i zachowanie ewangelicznej świeżości oraz misję światła przez wskazywanie drogi prowadzącej do Boga. Dokonuje się to nie tylko słowami, ale życiem. Dzisiaj przykładem takiej postawy jest dla nas św. Antoni z Padwy, który mówił: „Daremna jest znajomość Prawa u tego, kto uczynkami obala to, czego naucza”.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.