Komentarz do liturgii słowa

« » Grudzień 2022
N P W Ś C P S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
  • Inny Kalendarz

Piątek 30 grudnia 2022

ks. Bartłomiej Kuźnik

Posłuszny Jezu, skromna Maryjo, cichy Józefie…

Przestrzeń najsilniejszych międzyludzkich więzi, tysiące wspólnych przeżyć, pięknych i trudnych doświadczeń, rozmowy o najważniejszych sprawach, pierwsze ważne pytania i jeszcze ważniejsze odpowiedzi, porady, wszelka pomoc – od stawiania pierwszych kroków i wypowiadania pierwszych słów, przez pakowanie kanapek do tornistrów, wspieranie w studiach, aż po prowadzenie na ślubnym kobiercu, aż po kołysanie wnuków.  Rodzina - święta przestrzeń uczenia się drugiego człowieka i samego siebie. Miejsce, z którego wyfruwa się zdolnym do poznawania sąsiadów, przyjaciół, środowisk i społeczeństw. Nauczycielka życia.

Poddawana nieustannym próbom i napięciom. Przeganiana do nowych Egiptów, tropiona przez nowych Herodów. Nieustannie atakowana i nieustannie broniona. Wciąż kontestowana i wciąż afirmowana. Ciągle w centrum prawdziwego huraganu nowych na nią pomysłów. Przeciągana wte i wewte siłami sławnych umysłów: „Nienawidzę was, rodziny” (André Gide) vs „Rodzina jest komórką oporu przeciw uciskowi” (Gilbert K. Chesterton).

Rodzina. Miejsce, w którym jest się ważnym nie ze względu na pełnione funkcje, zdobyte tytuły czy przynoszone korzyści, ale ze względu na to, że się jest. Że jest się człowiekiem, który stara się być „dla”. A nawet jeśli, z jakichś powodów, nie zawsze mu to wychodzi, nie zawsze daje radę podjąć tę odpowiedzialność i rodzi przez to cierpienie innych, nawet wtedy, należy on dalej do tej rodziny. Należy do niej właśnie ze względu na to, że jest, że w niej się począł i zaczął. I trzeba mu pomóc, ponieważ nigdy nie przestał być człowiekiem, ponieważ w rodzinie pragmatyzm i korzyść nigdy nie będą miarą miłości. 

Posłuszny Jezu, skromna Maryjo, cichy Józefie, wsłuchani nieustannie w Boga Ojca – strzeżcie nas przed zatkanymi na ten Głos uszami. Święta Rodzino z Nazaretu wpatrzona z miłością w trudy i radości drugiego – chroń nas przed ślepotą egotyzmu. Piękna Wspólnoto pokory i cierpliwości - pomóż uwierzyć na nowo w cud rodziny tym, którzy tę wiarę utracili. Przytul ich mocno do siebie, opatrz zadane im rany, zalej je balsamem przebaczenia. Święta Rodzino - prowadź nas ścieżkami wiary „do życia wiecznego w przyszłym świecie” (Credo). 
 

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.