Fragmenty rozważań p.t."Otoczmy troską życie", pomyślanych jako myśli dla rodziny na każdą niedzielę w ciągu roku, poczynając od adwentu
Bóg jest bogaty w miłosierdzie (por. Ef 2,4). Miłosierdziem nazywamy miłość, która pochyla się nad biedą, cierpieniem, a przede wszystkim - pochyla się z przebaczeniem nad słabością i grzesznością człowieka.
Rodzina jest szczególnym miejscem doświadczania Bożego miłosierdzia, ale też dla rodziny ważnym wezwaniem są słowa Pana Jezusa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).
Pan Jezus zmartwychwstały przekazuje Apostołom władzę przebaczania grzechów: "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20,23). Bóg okazuje nam swe miłosierdzie na różny sposób, ale szczególnie przez przebaczenie. Konfesjonał zawsze pozostaje znakiem Bożego miłosierdzia.
Zazwyczaj nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego kojarzy się ze św. Faustyną, z Koronką do Miłosierdzia Bożego, a przede wszystkim z obrazem, który przedstawia Pana Jezusa z dwoma promieniami, a u dołu obrazu widniejącym napisem: "Jezu, ufam Tobie". Ten wizerunek przypomina, że z Serca Jezusowego wypłynęła Krew i woda - znaki zbawczej miłości Wcielonego Syna Bożego.
Wielu przeżywa tajemnicę Miłosierdzia Bożego i wyprasza łaski odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, jeśli możliwe - o godz. 15.00.
Św. s. Faustyna przypomina o trzech zadaniach, które są związane z czcią Miłosierdzia Bożego: głosić miłosierdzie, modlić się o miłosierdzie, czynić miłosierdzie.
Te trzy zadania są szczególną misją małżeństw i rodzin. Trzeba, by członkowie rodzin przypominali sobie o przebaczającym i wspomagającym nas Bożym miłosierdziu: zachęcie do spowiedzi, do przyjmowania Miłosierdzia Bożego w Jego słowie i Eucharystii.
Każda modlitwa, choć nie zawsze bezpośrednio, jest wołaniem o Boże miłosierdzie. Wspólna modlitwa, wzajemna modlitwa za siebie w rodzinie, szczególnie modlitwa o nawrócenie, pojednanie, uzdrowienie - jest modlitwą o miłosierdzie.
Rodzina jest wielkim wołaniem o miłosierdzie. Wiele rodzin daje wspaniałe świadectwo o miłosierdziu Boga i o miłosierdziu człowieka wobec człowieka. W duchu "Jezu, ufam Tobie" trzeba w rodzinie praktykować przebaczenie, przeproszenie i uczyć się wciąż na nowo zaufania wobec siebie.
Propozycja postanowienia: Czy mam zaufanie do nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie? Czy mamy zaufanie do siebie nawzajem?
opr. aw/aw