Komentarz do liturgii słowa

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Wtorek 30 sierpnia 2022

Jezus egzorcysta

Istnienie złego ducha jest prawdą wiary potwierdzoną przez Boże Objawienie. Strategia jego oddziaływania z jednej strony polega na kamuflażu, a z drugiej na generowaniu lęku. W jakimś zakresie jest ona skuteczna. Są bowiem ludzie, którzy negują istnienie złego ducha i tacy, którzy przypisują mu władzę, której nie posiada.

Dobra Nowina nie jest sentymentalną naiwnością. Nie zamyka oczu na realne problemy i zło istniejące w świecie i w ludzkim sercu. Wręcz przeciwnie, ujawnia genezę zła i opisuje jego naturę. Wskazuje także na lekarstwo w postaci słowa Bożego, modlitwy, sakramentów, zwłaszcza pokuty i pojednania oraz Eucharystii. W niektórych przypadkach zaprasza powołane osoby do egzorcyzmowania zniewolonych złem.

Duch nieczysty oślepił bohatera dzisiejszej Ewangelii. Obecność Jezusa spowodowała manifestację zawartości jego serca. Podobnie dzieje się w naszych czasach. Niewolnicy ducha nieczystego krzyczą wniebogłosy wobec Jezusa: „Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić?”

Jesteśmy świadkami, że misja Jezusa i Kościoła budzi sprzeciw. Im większa u niewolników ducha nieczystego bezsilność wobec prawdy i niewiara w Bożą miłość, tym większa agresja i gotowość niszczenia dobra. Jezus pokonał demona i nas zaprasza, abyśmy uczestniczyli w Jego zwycięstwie. Potrzebujemy zatem otwarcia serc na łaskę, aby poddać się działaniu Jezusa i wraz z Nim nieść pomoc innym.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pekao