Komentarz do liturgii słowa

« » Wrzesień 2022
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Inny Kalendarz

Piątek 2 września 2022

ks. Bartłomiej Kuźnik

Przyjaciele Oblubieńca

Jesteśmy w piątym rozdziale Ewangelii według św. Łukasza. Uczeni w Piśmie i faryzeusze wchodzą w pierwsze konflikty z Jezusem. Spór, o którym słyszy dziś z ambon cały świat, jest trzecim podejściem atakujących. Najpierw poszło o paralityka i odpuszczanie grzechów, potem o biesiadowanie z celnikami, dziś śledzący próbują wbić klin między Jezusa a Jana Chrzciciela, chcą poróżnić też ich uczniów. Wprowadź podział – to się zawsze sprawdza, a potem dalej spokojnie rządź.

Jezus odpowiada na te pretensje o rzekomy brak modlitw i postów na zupełnie innym poziomie. Próbuje przenieść uwagę adwersarzy w jedną z najgłębszych warstw duchowych – w relację oblubieńczą. „Zobaczcie we Mnie pana młodego, oblubieńca” – zdaje się wołać. „Bez relacji miłości modlitwa i post, których się domagacie będzie jedynie zimnym wypełnieniem litery prawa. Chcę, aby wynikały one z przyjaźni, a nie z rubryk. Wtedy będą pościć…, bo poprosił ich o to ich przyjaciel, oblubieniec wskazując na moc postu w duchowej walce ze Złem”. Takiej duchowej relacji uczył swoich towarzyszy Jan Chrzciciel. Traktował Jezusa jak przyjaciela i oblubieńca, który wreszcie nadszedł i nawiedził swoją oblubienicę – Lud Boży, Kościół.

Nasze życie wydaje się często nieustannym biegiem. Wnika on czasem w karmienie się słowem Bożym i pobożność. Może się zdarzyć, że będziemy codziennie „zasuwać” po tekstach czytań mszalnych, po wersetach brewiarza, po litaniach, nabożeństwach, komentarzach, skupiać się wyprzedzająco na tym, co jutro, pojutrze, bez podarowania sobie chwili na smakowanie tego, co dziś i wczoraj. A warto to robić. Czyż pięknym kluczem do dzisiejszej Ewangelii nie mogłaby być antyfona do Pieśni Zachariasza z poniedziałkowej jutrzni, ze wspomnienia ścięcia Jana Chrzciciela? Ojej! Kiedy to było?! A jednak warto. Jan Chrzciciel: „Ten, kto ma oblubienicę, jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca. Ta zaś moja radość doszła do szczytu” (J 3, 29). Oto i smak życia, które warto w tym rozpędzonym świecie spowalniać powrotami do przewróconych już kart dni.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pekao