Komentarz do liturgii słowa

« » Październik 2022
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Inny Kalendarz

Piątek 7 października 2022

Spowiedź, starcie, niuans

Całkiem niedawno na jednym z portali internetowych ukazał się artykuł o spowiedzi. Tekst bardzo dobry i potrzebny. Nie tylko do niej zachęcał, ale też podpowiadał jak sobie wypracować jej regularność. 

Kratki konfesjonału oglądam od lat z obu stron. Wzruszony byłem nieraz po każdej z nich. Nigdy się tego nie dało przewidzieć. Moc miłości Boga działającego w tym miejscu jest w swej gęstości powalająca. Słyszałem ją w drżących głosach penitentów, czułem w swoim, zaciskającym się gardle. Już w pierwszym tygodniu bycia księdzem dane mi było uczestniczyć w cudzie Bożego sklejania potłuczonej małżeńskiej miłości. Już w pierwszym tygodniu kapłaństwa wiedziałem, że dla tej spowiedzi warto było pójść do seminarium, a potem przez 6 lat trudzić się studiowaniem. 

Nieraz mam ochotę (i czasem to robię) ucałować drewno konfesjonału. Jak drzewo krzyża z Golgoty. Ucałować je z wdzięczności za Bożą miłość, za kolejkę, którą będę spowiadał i za kolejkę, w której stoję. Tutaj mnie i moją kochaną Rodzinę Kościoła obmywa z grzechu krew Jezusa, tutaj pociesza nas i wzmacnia Jego miłość. Dlatego kiedy tylko dostrzegam jakąś publikację o tym pięknym i wielkim sakramencie, zatrzymuję się, z uwagą czytam, wspieram, gdy trzeba – alarmuję. Jako, że wspomniany tekst ciągnął nas do spowiedzi, dodałem komentarz, który miał być serdecznym wsparciem dla autora i całego portalu: „Genialny sakrament. Pokój, siła, wiara Boga w człowieka”. 

To, co charakterystyczne dla internetowych postów o spowiedzi, to niebywała, zawsze wyższa niż w postach innych, ilość reakcji. Zastanawiające zainteresowanie. Polaryzacja stanowisk. Starcie doświadczeń. Przeciąganie liny. Emocje – od upartości, przez cynizm, do głębokiej wdzięczności. Namacalny dowód ataku Złego na to miejsce uzdrowienia. Rąbie pokusami równo w obie strony kratek – księdza może kusić do rządzenia, penitenta do kombinowania, obie strony do rutyny. Bylebyśmy już tam nigdy nie poszli. 

Pan Jezus w dzisiejszej ewangelii jasno potwierdza istnienie równoległego świata duchowego. Świata duchowych bytów osobowych dobrych i złych. Zło to nie jakaś nieokreślona siła, energia, ale konkretne decyzje zbuntowanych. Ich osobowość podkreśla pewien niuans widoczny w tłumaczeniu – poprawka poczyniona w 5. wydaniu Biblii Tysiąclecia. Kiedyś z ambon słyszeliśmy: „Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów...”. W nowym przekładzie czytamy: „Wtedy idzie i bierze siedmiu innych duchów…” Siedem możemy mieć książek, zadań, ale siedmiu to tylko kuzynów, kumpli, ulubionych vlogerów.  

Spowiedź święta – sakrament konfrontacji światów duchowych, sakrament zwycięstwa Jezusa nad złem. Sakrament miłości i wiary Pana Boga w nas. Potrzebny nam jak tlen. 
 

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.