Komentarz do liturgii słowa

« » Październik 2022
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Inny Kalendarz

Czwartek 20 października 2022

„Przyszedłem ogień rzucić na ziemię” (Łk 12,49)

Obraz ognia przywołuje na myśl Zesłanie Ducha Świętego. Ogień Bożej miłości, który Jezus przynosi na ziemię, jest mocą oczyszczającą, niszczącą stary świat pełen grzechu i eliminującą wszystko to, co przeszkadza ludziom być prawdziwymi dziećmi Bożymi i braćmi dla wszystkich, których spotykają w swoim codziennym życiu. Ten sam ogień jest jednocześnie mocą odnawiającą, tworzącą nową rzeczywistość, przemieniającą i zapalającą nasze życie pragnieniem piękna, dobra i prawdy.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że niekiedy miłość i życie mówią dwoma różnymi językami. Św. Paweł apostoł nawiązuje do tego w dzisiejszym pierwszym czytaniu z Listu do Efezjan: „Zginam kolana moje przed Ojcem, od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i na ziemi, aby według bogactwa swej chwały sprawił w was przez Ducha swego, by potężnie wzmocnił się wewnętrzny człowiek” (3,14). Ogień Ducha wzmacnia człowieka wewnętrznego i ma tak wielką moc, że jest w stanie pomóc mu pokonać różne trudności, na jakie napotyka w życiu.

Ogień Ducha Świętego, o jakim Jezus dzisiaj mówi, zmienił doprawdy i zmienia ciągle świat w sposób radykalny. Najpierw przemienił apostołów, którzy z ludzi lękliwych stali się odważnymi głosicielami prawdy Chrystusowej i przelali za nią krew. Później przemienił wielu innych męczenników i wyznawców, którzy swoim życiem, postępowaniem, czynami miłosierdzia zaświadczyli o Ewangelii.

Ogień Ducha Świętego przemienia także w naszych czasach wielu chrześcijan i daje siłę tym, którzy nie chcą iść na kompromis, zwłaszcza w sprawach istotnych dla naszej religii chrześcijańskiej, próbując bronić tego, co dla niej rzeczywiście ważne i co stanowi jej kwintesencję.

„Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam” (Łk 12,51). Dzisiaj jesteśmy świadkami społeczeństw pod wieloma względami podzielonych nie tylko w sferze politycznej, ale także religijnej, zwłaszcza gdy chodzi o sprawy moralności. Wybór Jezusa, jasny, zdecydowany, wyraźnie opowiadający się za Ewangelią w całości, może powodować rozłamy, ale jednocześnie będzie głosem za Prawdą, której trzeba bronić. Nie można wybierać z Jego nauczania tego, co jest dla nas łatwe i nie wiąże się z cierpieniem i potrzebą wyrzeczeń, a odrzucać to, co jest trudne i więcej nas kosztuje.

Ten ogień Ducha Świętego jest ciągle rzucany na ziemię, bo ciągle w świecie są nowe wyzwania. Nasz narodowy wieszcz C. K. Norwid pisał swego czasu o nie skończonej jeszcze dziejów pracy i o nie przepalonym jeszcze globie sumieniem… Mamy ciągle wiele do zrobienia, zarówno jako wspólnota wierzących w Chrystusa, jak i każdy z nas pojedynczo. Starajmy się dzisiaj otwierać nasze serca i nasze umysły na ten oczyszczający ogień...
   
 

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.