Komentarz do liturgii słowa

« » Październik 2022
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Inny Kalendarz

Środa 5 października 2022

ks. Przemysław Krakowczyk

Jak mamy się modlić?

Widok Jezusa modlącego się musiał w Jego uczniach wzbudzać podziw i fascynację, skoro proszą Go, aby nauczył ich modlitwy. Wiemy, że modlitwa w naszym życiu jest sprawą pierwszorzędną. Pozwala nam ona budować głębszą relację z Bogiem, poznawać samego siebie oraz rozpoznawać wolę Bożą dla naszego życia. Modlitwa jest oddechem, odpoczynkiem w ramionach kochającego Ojca. Bez modlitwy nie da się prowadzić życia prawdziwie chrześcijańskiego.

Jak mamy się modlić? Najważniejsza jest prostota. Modlitwa musi płynąć z głębi serca, a nie wyłącznie z wyklepanych na pamięć formuł. Modlitwa jest aktem miłości, mojego całkowitego oddania się Bogu i zanurzenia się w Jego obecności. Dlatego na początku trzeba nam sobie uświadomić, że Bóg jest naszym kochającym Ojcem. Naszym, a nie wyłącznie moim. Jestem częścią wielkiej rodziny ludzkiej i chociaż moja modlitwa jest aktem osobistym, to jednak nie jest sprawą indywidualną, ale wspólnotową. Modlę się zawsze za wszystkich, powierzając Bogu intencje każdego człowieka.

Co ma być treścią chrześcijańskiej modlitwy, czyli o co mamy się modlić? W modlitwie Pańskiej Jezus wskazuje nam tę pierwszą i najważniejszą intencję: O nadejście królestwa Bożego. Wszystkie inne prośby w modlitwie, którą przed chwilą usłyszeliśmy, a którą codziennie odmawiamy, są odprzodkowane tej jednej intencji. Zło, grzech i nieprzebaczenie są największymi przeszkodami w realizacji królestwa Bożego już teraz, tu na ziemi, dlatego właśnie prosimy o przebaczenie nam naszych win, zwycięstwo nad pokusami oraz zbawienie wieczne.

Centralną prośbą modlitwy Pańskiej jest prośba o chleb powszedni. W tej jednej prośbie mieszczą się wszystkie nasze potrzeby zarówno duchowe jak i materialne. Bóg zatroszczy się o nas, jeśli my tylko do głębi przejmiemy się sprawą budowanie królestwa Bożego w nas i pośród nas On zajmie się wszystkim innym co do życia jest nam potrzebne. Chleb to także Eucharystia. Modląc się o chleb powszedni, modlimy się także o możliwość codziennego przystępowania do Komunii Świętej i karmienia się Ciałem Chrystusa.

Modlitwa, której uczy nas dzisiaj Jezus jest bardzo głęboka i piękna. Zechciejmy żyć duchem jej treści, bo to jest pragnieniem samego Boga.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.