Komentarz do liturgii słowa

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Czwartek 18 sierpnia 2022

ks. Waldemar Turek

„Oto przygotowałem moją ucztę” (Mt 22, 4)

W krótkiej przypowieści Jezus opowiedział całą historię rodzaju ludzkiego. Pod postacią króla należy w niej widzieć Boga Ojca, oblubieniec to Jezus Chrystus, a uczta weselna to czas Jego działalności. Najpierw zostali zaproszeni na ucztę przedstawiciele narodu wybranego, ale oni go nie przyjęli. Gdy król ponawiał zaproszenie i wysyłał do nich proroków, oni ich lekceważyli, a niektórych z nich nawet zabili. 

„Uczta weselna wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni” (Mt 22, 8); w takim kontekście Bóg zwrócił się do innych, do pogan zamieszkujących różne części świata wysyłając do nich apostołów. Ci w stosunkowo krótkim czasie zanieśli Ewangelię aż po krańce świata, także „sala weselna zapełniła się biesiadnikami” (Mt 22, 10). 

Przyzwyczajeni jesteśmy do takiego klasycznego wyjaśniania tej perykopy ewangelicznej. Może warto spróbować dzisiaj zinterpretować ją także na sposób bardziej indywidualny. Bo w jakiejś mierze ta przypowieść odzwierciedla życie każdego z nas, do którego Jezus kieruje swoje zaproszenie na ucztę. My też mamy swoje etapy życiowe, w których nie przyjmujemy zaproszenia Jezusa, bo idziemy na swoje pole, do kupiectwa, a nawet znieważamy sługi Pańskie (por. Mt 22, 5-6). Pod tymi trzema obrazami możemy odnaleźć szereg z naszych postaw, które warto dzisiaj, w świetle czytanej Ewangelii, przeanalizować i na nowo odczytać. 

Pomoże nam w tym niewątpliwie „człowiek nieubrany w strój weselny” (por. Mt 22, 11). On wprawdzie przyszedł na ucztę, ale bez odpowiednich atrybutów, a przede wszystkim bez miłości wobec Pana weselnego. Łudzi się, że niczego innego nie potrzebuje i nie ma ochoty się zmieniać. Tymczasem nie wystarczy wejść do sali bankietowej, trzeba zmienić mentalność, nawrócić się. Noszenie stroju weselnego oznacza zgodę na przywdzianie Jezusa Chrystusa, uczynienie naszymi Jego gestów, Jego sposobu postępowania, przede wszystkim życia wedle przykazania miłości. 
Bo „strój weselny” wskazuje na szczerą miłość, tę, którą mamy okazywać wszystkim w codziennym naszym życiu, a która wcale nie jest taka łatwa do realizowania. W gruncie rzeczy wszystko obraca się wokół niej…


  

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pekao