Komentarz do liturgii słowa

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Wtorek 9 sierpnia 2022

ks. Janusz Chyła

Panna roztropna

Aktualnie podczas liturgii w dni powszednie czytamy kolejne fragmenty Ewangelii wg św. Mateusza. Dzisiaj w święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, również sięgamy po tę Ewangelię, ale z pominięciem lectio continua. Kościół zaprasza nas do odczytania życia Patronki Europy w świetle przypowieści o dziesięciu pannach, z których pięć było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nazywając rzeczy po imieniu, pięć głupich i pięć mądrych.   

Edyta Stein – bo takie imię i nazwisko nosiła patronka dnia dzisiejszego przed wstąpieniem do Karmelu – usłyszała w swoim życiu słowa: „Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie” i była gotowa przyjąć Go. Przygotowała się do tego przez studia filozoficzne. Powtarzała, że człowiek poszukując prawdy, choćby o tym nie wiedział, szuka Boga.

Jako Żydówka była wierna obietnicom danym Izraelowi i uznała w Jezusie Chrystusie zapowiedzianego Mesjasza. Jej męczeńska śmierć w KL Auschwitz-Birkenau uczy nas właściwego stosunku do krzyża. Kościół czci go nie z powodu fascynacji cierpieniem, ale Zmartwychwstałym Panem. Znak przekleństwa przemienia On w błogosławieństwo.

Św. Teresa nauczała także: „Nie przyjmujcie niczego za prawdę, co byłoby pozbawione miłości, ani nie przyjmujcie niczego za miłość, co byłoby pozbawione prawdy; jedno pozbawione drugiego staje się niszczącym kłamstwem”. Potrzebujemy w naszej ojczyźnie i Europie prawdy i miłości. Potrzebujemy Jezusa Chrystusa.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pekao