Duszpasterstwo
-
„Zejście z ambony”, słuchanie i duszpasterstwo „wędki”. KEP o nowych wyzwaniach formacji kapłańskiej
Czego potrzebują dziś najbardziej kapłani? Jak powinna wyglądać ich formacja stała? Jakie są największe problemy? Czym różni się duszpasterstwo „sieciowe” od „wędkarskiego”? Mówią o tym ks. prof. Tomasz Wielebski oraz Marcin Jewdokimow, dyrektor ISKK, autorzy analizy przedstawionej wczoraj na Zebraniu plenarnym KEP.
-
100 alumnów – to mógłby być żywy owoc roku jubileuszy
W komentarzu do sobotniej ewangelii ks. Antoni Bartoszek przypomina, że rok 2025 jest rokiem wielkich rocznic – jubileuszu chrześcijaństwa, 1700 lat od pierwszego soboru powszechnego Kościoła w Nicei, 100-lecia Kościołów lokalnych: archidiecezji katowickiej oraz archidiecezji częstochowskiej, a także 100-lecia założonej w Holandii wspólnoty Apostolstwa Chorych.
-
O cierpieniu, nadziei i ofierze w życiu kapłana. Ostatnie chwile, by zapisać się na rekolekcje
Jako kapłani sami doświadczamy cierpień, których ogrom nieraz nas przerasta. Jak odnaleźć nadzieję dla siebie i dla tych, do których jesteśmy posłani? Nad tym zastanawiać się będą uczestnicy rekolekcji dla księży. Trzydniowe spotkanie w Piekarach Śląskich poprowadzi ks. prof. Antoni Bartoszek, wieloletni duszpasterz chorych, autor komentarzy liturgicznych Opoki.
-
Mała Polska z daleka od Polski. Ośrodek Polonii w Marayong pulsuje życiem [wideo]
Szczególnie gwarno jest w weekendy, gdy zjeżdżają się na niedzielne Msze św. po polsku i różne spotkania, a najmłodsi na zbiórki harcerskie i do polskiej szkoły sobotniej. Ośrodek ma także liczną grupę stałych mieszkańców, którzy w jesieni życia tu znaleźli swój dom. Marayong, przedmieście Sydney gromadzi Polaków od 1954 r.
-
Weigel o Synodzie: karty na stół! Głosy „żywego Kościoła” nie zostały wysłuchane, choć mają same asy!
Podczas Synodu wiele mówiło się o wysłuchaniu wszystkich. Jak zwraca uwagę George Weigel, ta deklaratywna „dialogiczność” nie szła w parze z wysłuchaniem tych, którzy mieli inne zdanie niż organizatorzy. Ostatecznie „karty” zostały wyłożone na stół i okazało się, że znacznie mocniejsze mają ci, którzy są wierni Ewangelii i Tradycji Kościoła, a zwolennicy światowości zostali z blotkami.