Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Paolo Curtaz

Mały Bóg w wielkim mieście

ISBN: 978-83-7580-200-9
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2010Wybrane fragmenty
Bodźce
Bolesne święta
Zatem
Sprawiedliwy marzyciel
Śniący
Bezsenność
Sprawiedliwy kłamca
Magowie, poszukiwacze Boga
Magowie i wróżbici
Ciekawi
Gdzie jest?
Oto i On
Powroty
Pożegnanie


Pożegnanie

Padał śnieg, gdy poszedłem pieszo do klasztoru, aby odmówić nonę razem z benedyktynkami. Jest to jeden z plusów mieszkania w sąsiedztwie świętych! Nie będę ci opisywał krajobrazu, by nie wzbudzać w tobie uzasadnionej, choć niezbyt świątecznej zazdrości.

 

Teraz się z tobą pożegnam, drogi czytelniku.

Nie wiem, czy udało mi się pomóc ci odkryć na nowo Boże Narodzenie, ale bardzo mi zależało, by skończyć ten „poradnik”, zanim święta całkiem znikną, a ich miejsce zajmą przyzwyczajenia i nuda.

Mam nadzieję, że zrobiłeś już szopkę, jak św. Franciszek w Greccio, aby przypominała biednym pasterzom, głównym bohaterom, że to do nich przyszedł Bóg. I żeby — jak myślę — zasugerować krzyżowcom, że nie warto udawać się do Ziemi Świętej, by skakać sobie do gardeł: Betlejem jest wszędzie, gdzie pozwalamy narodzić się Chrystusowi.

I że postarałeś się o drzewko, najlepiej ekologiczne, i że umieściłeś na nim piękne ozdoby, bombki i świecidełka. Drzewko jest tradycją pochodzącą z Europy Północnej, związaną z kultami pogańskimi, jednak chrześcijanie „ochrzcili” je, wieszając na nim szklane kule podobne do hostii oraz światełka, by przypominały o światłości, która jaśnieje w ciemnościach.

I zrób też prezenty, przypominając obdarowanym, że Bóg jako pierwszy stał się darem.

I zwróć uwagę twojej córeczce, że Święty Mikołaj nie ma nic wspólnego z Coca Colą, ale że był biskupem, bardzo kochał dzieci i jest tak szczęśliwy z Jezusowego przyjścia na świat, że przynosi dzieciom podarki. To bardzo mocne: urodziny obchodzi Jezus, a prezenty dostajemy my, dzieci!

A poza tym, jeśli chcesz, zbierz całą twoją rodzinę i zjedzcie wspólnie posiłek, pamiętając, by zaprosić Tego, który obchodzi swoje święto.

A kiedy pójdziesz na Pasterkę do wypełnionego po brzegi kościoła (ja nie, dla mnie to naprawdę zbyt wiele, pójdę jutro wcześ­nie rano), wysłuchaj śpiewów i czytań, i przymykając oczy, pomyśl, że Bóg prosi, by mógł się narodzić w twoim sercu.

 

Jeśli zaś twoje Boże Narodzenie będziesz spędzał wśród łez i krwi, nie rozpaczaj, jeśli potrafisz.

Bóg wie, co czujesz, i mówi: dla ciebie narodził się Zbawiciel.

Twoje życie jest mimo to trudne jak życie pasterzy, ale nie jesteś sam, wierz mi.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: chrześcijaństwo Boże Narodzenie teologia kapłan rozważanie ksiądz smutek pogaństwo sacrum obecność wigilia refleksja trzej królowie samotność magowie mędrcy ze wschodu profanum Prezenty święta Bożego Narodzenia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W