Komentarz do liturgii słowa

« » Listopad 2023
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
  • Inny Kalendarz

Środa 1 listopada 2023

W poszukiwaniu szczęścia

Wszyscy mamy marzenia. Dla jednych jest to wypełniony ludźmi duży dom, dla innych daleka podróż czy konkretny model samochodu. Często to w nich upatrujemy satysfakcję, zadowolenie z życia, a nawet szczęście. Kiedy jednak drążymy głębiej, okazuje się, że żadna z tych rzeczy, a nawet wszystkie razem szczęścia nie dają. Jego pragnienie ma bowiem Boskie pochodzenie, więc i zaspokoić może je tylko Bóg (por. KKK 1718).

Błogosławieństwa, o których mówi Jezus, odsłaniają cel ludzkiego życia. Ich liczba oznacza początek nowego stworzenia, a poprzedzające wydarzenia jak 40 dni na pustyni czy wstąpienie na górę wpisują się w Mateuszową koncepcję pokazania Chrystusa jako nowego Mojżesza przedstawiającego nowe Prawo, które ma doprowadzić do szczęścia rozumianego w starożytnej grece jako wolność od trosk i codziennych zajęć.

Osiągną je: ubodzy, którzy nie są przywiązani do rzeczy materialnych i świadomi swoich ograniczeń, słabości, dzięki czemu uznają swoją zależność od Boga; smutni z powodu utraty kontaktu z Bogiem i poznania własnych grzechów; cisi, nie buntujący się przeciw Bogu, ale pokornie przyjmują przeciwności losu i ataki ze strony ludzi; jak również ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości wyrażającej się życiem według woli Ojca.

Dalej są: miłosierni, którzy naśladują Boga w Jego miłosierdziu; czystego serca, wypełnionego miłością do Boga; wprowadzający pokój nie ograniczający się do braku konfliktów, ale równoznaczny z ostatecznym panowaniem Boga na ziemi; jak również ci, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Ostatni wers znów mówi o prześladowaniu, ale już w drugiej osobie. Podkreśla w ten sposób, że nauka nie jest jedynie teorią, ale planem na życie dla słuchających Chrystusa. Także dla Ciebie!

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.