„Wy dajcie im jeść!”. Apostołowie otrzymali do wykonania zadanie niewykonalne. Prowiantem, który ledwie starczy im na kolację, mają wyżywić tłumy. Prawdziwa „Mission: Impossible”. W serialu pod tym tytułem, grany przez Toma Cruise’a bohater podejmuje się na zlecenie rządu zadań skrajne trudnych i niebezpiecznych. Wypełnia je wbrew prawom fizyki, rachunkowi prawdopodobieństwa, a czasami logice. To oczywiście tylko bohater filmowy, który jest kolejną odsłoną herosów takich jak Herakles lub Achilles. Na ekranie jest w gruncie rzeczy półbogiem, nic dziwnego, że sam daje radę ze wszystkim.
Apostołowie nie należą do Impossible Mission Force i na pewno nie uważają się za półbogów. Czy widzą Boga w Jezusie? W tym momencie jeszcze nie, choć przeczuwają, że jest kimś więcej niż człowiekiem. Natomiast na pewno Mu ufają. Wobec niewykonalnego zadania mówią: „Nie mamy tu nic, prócz pięciu chlebów i dwóch ryb. Z tymi środkami nie możemy nic zrobić”. Równocześnie chcą wypełnić polecenie, tylko nie wiedzą jak. Dlatego czekają na wskazówki. Wiedzą, że sami są bezsilni, ale z Jezusem mogą wszystko to, czego On chce.
Pan Jezus dokonuje cudu rozmnożenia. Nikt inny tego uczynić nie może, tylko On ma moc, aby działać poza porządkiem praw natury, bo i te prawa są stworzone przez Niego. Jednak dalszą część zadania – rozdzielanie chleba i ryb pośród tłumu – dokonują uczniowie. Nauczyciel nie daje im dokładnych wskazówek, jak mają się zorganizować. To już jest ich odpowiedzialność, ale do wypełnienia tej części misji nie potrzebują nadzwyczajnej pomocy. Wystarczy aby dobrze używali rozumu i wolności, które też są darem Boga.
Zadanie uczniów przy cudzie rozmnożenia chleba jest zapowiedzią misji całego Kościoła, jakim jest przekazywanie łaski Bożej poprzez sakramenty. W Kościele odpowiadają za to przede wszystkim biskupi i kapłani, którzy na mocy święceń mogą czynić Pana Jezusa obecnym w znakach sakramentalnych. Szczególnie ważne jest to w odniesieniu do sakramentów „codziennych” – Eucharystii czy spowiedzi, które bez kapłana nie są możliwe. Kapłani nie czynią jednak cudu Eucharystii, czyni go sam Chrystus, poprzez swoje sługi, tak jak tamtego popołudniu nad jeziorem.
Tym niemniej, wezwanie Pana Jezusa „Wy dajcie im jeść” jest w jakiś sposób skierowane do każdego chrześcijanina. Każdy jest odpowiedzialny za przekazywanie miłości Chrystusa bliźnim. Każdy z nas ma misję apostolską. Czasami polega ona na tym, aby dosłownie dać jeść, to znaczy przyjść z pomocą bliźnim, gdy potrzebują materialnej pomocy. Jeszcze ważniejsze jest jednak przekazywanie chleba, którego dać nie może żadna instytucja opieki społecznej: prawdy Ewangelii. Szczególne zadanie mają rodzice wobec swoich dzieci. Mają obowiązek nie tylko zapewnić im niezbędną opiekę materialną, ale przede wszystkim przekazać wartości, według których warto żyć. Najważniejszą z nich, w której zawarte są wszystkie inne, to wiara.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.