Komentarz do liturgii słowa

« » Wrzesień 2023
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
  • Inny Kalendarz

Piątek 29 września 2023

Towarzyszyć, głosić i walczyć

Dziś święto trzech archaniołów: Rafała, Gabriela i Michała. Każdy z nich miał do wypełnienia względem ludzi jedno określone zadanie, które otrzymali od Boga. To, że są archaniołami wśród wielu innych aniołów, wskazuje na szczególną wagę ich misji. Ludzie wierzący poprzez Boże Objawienie, zawarte w Piśmie świętym, poznają te zadania i doświadczają dobroczynnego działania archaniołów. Równocześnie są wezwani, by zadania te podejmować we wspólnocie Kościoła. 

Archanioł Rafał. Jego misję poznajemy dzięki starotestamentalnej Księdze Tobiasza. Archanioł, przybierając postać człowieka, towarzyszył podróży młodego Tobiasza. Dorady Rafała sprawiły, że Tobiasz znalazł środek odpędzający złego ducha, nawiedzającego dom swojej przyszłej żony. Środek ten okazał się też lekarstwem na ślepotę jego ojca. Imię „Rafał” znaczy „Bóg uzdrawia”. Wierzący w Jezusa odkrywają leczące działanie łaski Bożej, dlatego modlą się o zdrowie dla siebie i swoich bliskich. Kościół, wpatrując się w przykład Archanioła Rafała, jest wezwany do tego, by towarzyszyć współczesnemu człowiekowi na drogach jego życia. Kościół jest Bożym wysłannikiem, który chce przypominać o uzdrawiającej łasce dobrego Boga. Jest wezwany do pokornej i dyskretnej służby człowiekowi cierpiącemu.

Archanioł Gabriel. Dowiadujemy się o nim z Księgi Daniela, a przede wszystkim z Ewangelii św. Łukasza. To archanioł, którego zadaniem jest przekazanie ważnych prawd Bożych. Daniel otrzymuje od Gabriela wyjaśnienie widzenia oraz słów Bożych poznanych na modlitwie. Prawda, którą Gabriel przekazał, dotyczyła czasów ostatecznych i nie była łatwa do przyjęcia przez Daniela.  Maryja od Gabriela dowiaduje się, że zostanie Matkę Syna Bożego. Przyjęła z ufnością słowo Boże, choć miała świadomość poważnych konsekwencji, które mogą dotknąć jej życie. Być może wcześniej Gabriel ukazał się także Zachariaszowi. Nie wiemy, czy na pewno był to Gabriel. Ewangelia mówi, że Zachariaszowi ukazał się anioł Boży. W każdym razie, Zachariasz, także otrzymał dobrą wieść, a mianowicie, że zostanie ojcem Jana Chrzciciela. Kościół jest wspólnotą, w której Bóg przekazuje swoje słowo. Pierwszym zadaniem Kościoła jest posłuszeństwo temu słowu oraz przyjęcie go z zawierzeniem i ufnością, na wzór Maryi. Na wzór Maryi, a nie Zachariasza. Bo postawa Zachariasza była inna. Miał zastrzeżenia, wątpił. Usłyszał od anioła, że utraci mowę i pozostanie niemową aż do narodzenia syna. Drugim zadaniem Kościoła, której uczy się od Archanioła Gabriela, jest głosić i wyjaśniać prawdę Bożą. Jest to dobra nowina o zbawieniu, nowina, która wymaga posłuszeństwa i przyjęcia. Kościół winien głosić całą prawdę, także tę jej część, która jest wymagająca i trudna do przyjęcia. Tak jak działo się to w przypadku anioła, przekazującemu Zachariaszowi dobrą nowinę o narodzinach syna, ale też trudną prawdę o tym, że doświadczy w życiu negatywnych konsekwencji braku zaufania słowu Bożemu. Kościół nie może zrezygnować ani z jednego ani z drugiego wymiaru prawdy. Kościół ma głosić prawdę z miłością, ale i odważnie, jak prawdziwy „mąż Boży”. Bo imię „Gabriel” znaczy właśnie „mąż Boży”.

Archanioł Michał. Jego misję poznajemy dzięki Księdze Daniela, dzięki Listowi św. Judy, a przede wszystkim dowiadujemy się o nim z Apokalipsy św. Jana. U Daniela Michał jest przedstawiony jako opiekun narodu. W Liście Judy i w Apokalipsie Michał jest skonfrontowany ze złym duchem. Podejmuje z nim walkę. Kościół odkrywa opiekuńczą misję Michała, a nade wszystko przyzywa go jako ochronę przed atakami szatana. Kościół poznaje też, że sam musi być Kościołem walczącym. Ma podejmować duchową walkę ze złem. Jest to walka o człowieka. Kościół nie może unikać tej walki, ani dezerterować z duchowego pola bitwy. Kościół wie, że walcząc ze złem jest po stronie Boga, a Bóg jest większy niż wszelkie zło i wszelkie przeciwności. Przypomina o tym imię „Michał”, które znaczy, „Któż jak Bóg”.

Tak. Kościół winien wypełniać wszystkie misje, które rozpoznajemy u archaniołów: ma towarzyszyć, ale nie tylko towarzyszyć; ma głosić prawdę, ale nie tylko głosić jej łatwą część, lecz całą, także tę wymagającą; oraz ma podejmować zdecydowaną walkę ze złem.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.