Komentarz do liturgii słowa

« » Wrzesień 2023
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
  • Inny Kalendarz

Środa 20 września 2023

Jak rozkapryszone dzieci

Czyniąc aluzję do zabawy ówczesnych dzieci żydowskich, Jezus zarzuca bezsensowne postępowanie faryzeuszom i uczonym w Piśmie, którzy pokrętnie tłumaczą Jego nauczanie. Stojąc „z boku” i przyglądając się z cyniczną wyższością, porównują Jana Chrzciciela z Chrystusem. Pierwszego uważają za opętanego, drugiego zaś za żarłoka i pijaka, przyjaciela celników i grzeszników.

Ich oczy nie dostrzegają cudów, których są świadkami, a serca są zamknięte na ofiarowane dobro. Są przywiązani do dotychczasowych form praktykowania wiary, dlatego aby ukryć swój brak otwartości i zrozumienia, bronią się i szukają dziecinnych pretekstów. Dlatego Jezus porównuje ich do rozkapryszonych dzieci, które nie wiedzą czego chcą.

Oskarżenie wobec antagonistów jest aktualne także dzisiaj. Oczekiwania, że rzeczywistość, a nawet i Bóg, będą zgodne z moimi wyobrażeniami, wydają się być coraz powszechniejsze. W Internecie, ale i w realu, chętnie oceniamy innych krótkim komentarzem czy kliknięciem w odpowiednią ikonę. Nawet gdy ktoś wzbudzi naszą sympatię, zaraz znajdzie się okazja, by go skrytykować.

Nie inaczej jest w relacji z Bogiem i Jego słowem. Gdy natrafiamy na fragment, który jest „po naszej myśli”, pociesza czy daje nadzieję – z łatwością go przyjmujemy. Kiedy natomiast przynosi krzyż zmagania się z przeciwnościami, a nawet z samym sobą, wówczas łatwiej o wymówki, a nawet pretensje. Przekonani o swojej racji, zarzucamy Bogu, że nie rozumie dzisiejszych czasów i konieczności kompromisów albo że inni mają łatwiej, lepiej. W takiej sytuacji sami jesteśmy jak dzieci, które „głośno przymawiają jedne drugim”.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.